Lion Air ավիաընկերության ղեկավարը հայտարարել է, որ Ինդոնեզիայի ափերին կործանված օդանավը տեխնիկական խնդիրներ է ունեցել նախօրեին իրականացրած չվերթից հետո, բայց դրանք վերացվել էին, հայտնում է Straits Times-ը:
«Օդանավը թռիչքի համար պատշաճ վիճակում էր: Տեխնիկական խնդիր կար, ինչի մասին հայտնել էին նախօրեին երեկոյան Դենպասար-Ջակարտա երթուղով նախորդ թռիչքից հետո, այնուհետեւ խնդիրը կարգավորվել էր, իսկ հավաստագրված ինժեները օդանավը թույլ է տվել թռիչքի»,- լրատվամիջոցների համար ճեպազրույցում հայտարարել է Lion Air-ի գլխավոր գործադիր տնօրեն Էդվարդ Սիրայթը:
Նա նշել է, թե վստահ է, որ ընկերության օդաչուները գործել են «անհրաժեշտ ընթացակարգերին համապատասխան»:
Lion Air բյուջետային ավիաընկերության Boeing 737 MAX օդանավը, որը կատարում էր Ջակարտայից Սումատրա կղզի չվերթը, Ինդոնեզիայի մայրաքաղաքի օդանավակայանում օդ էր բարձրացել տեղական ժամանակով 06.20-ին եւ ռադարներից անհետացել էր 06.33-ին: Արեւմտյան Ճավայի ափերի մոտ ծովում օդանավի խոշոր բեկորների առկայության մասին առաջին տեղեկությունները Ինդոնեզիայի արտակարգ իրավիճակների կանխման եւ աղետների հետեւանքների վերացման ազգային գործակալությունը ստացել է աղետի շրջանում գտնվող քաղաքացիական նավերի անձնակազմերից: Աղետի պահին օդանավում եղել է 181 մարդ, 2 օդաչու եւ անձնակազմի 6 անդամ:

Глава авиакомпании Lion Air заявил, что у рухнувшего у берегов Индонезии самолета были технические проблемы после рейса, совершенного накануне, но их устранили, сообщает РИА Новости  со ссылкой на издание Straits Times.
«Самолет был в надлежащем для полета состоянии. Была техническая проблема, о которой сообщили после предыдущего полета по маршруту Денпасар-Джакарта накануне вечером, и затем проблема была решена, а самолет допущен к полету сертифицированным инженером», — заявил на брифинге для СМИ главный исполнительный директор Lion Air Эдвард Сирайт.
По его словам, он уверен, пилоты компании действовали «в соответствии с надлежащими процедурами».
Лайнер Boeing 737 MAX бюджетной авиакомпании Lion Air, выполнявший рейс из Джакарты на остров Суматра, вылетел из аэропорта столицы Индонезии в 6.20 и пропал с радаров в 6.33. Первое сообщение, что в море у берегов Западной Явы найдены крупные обломки самолета, поступило в Национальное агентство по преодолению чрезвычайных ситуаций и последствий катастроф Индонезии от экипажей гражданских судов, находившихся в районе катастрофы. В заявлении авиакомпании сообщается, что всего на борту находились 181 пассажир, два пилота и шесть членов экипажа.