ՀՀ ԶՈւ սպաների կատարած հանցագործությունների թիվը պարզապես աղետալի է։ Այս մասին մայիսի 10-ին Հայաստանի Ազգային ժողովի նիստում, «2018 թվականին դատախազության գործունեության մասին» հաշվետվության քննարկման ժամանակ ասել է Պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի խորհրդարանական մշտական հանձնաժողովի նախագահ, «Իմ քայլը» կառավարող խմբակցության պատգամավոր Անդրանիկ Քոչարյանը։
Նրա խոսքով՝ 2018 թվականին 138 սպա ենթարկվել է քրեական պատասխանատվության, եւ դա՝ այն դեպքում, երբ Հայաստանի զինվորական հաստատությունները մեկ տարում ավելի քիչ թվով սպա շրջանավարտներ են ունենում։ Քոչարյանը նշել է, որ սպաների թիվը հանցագործություն կատարած զինծառայողների մեջ 2018-ին կազմել է 25,7 տոկոս եւ աճի միտում ունի։ «Ավելին, եթե ղեկավարվենք սպաներ - զինվոր-ժամկետայիններ հարաբերական թվերով, ապա կպարզվի, որ սպաները ավելի շատ հանցագործություններ են կատարում»,- պարզաբանել է խորհրդարանական հանձնաժողովի ղեկավարը։
Պատգամավորը նշել է, որ դատախազի հաշվետվությունում չի նշված, թե ինչպես պետք է պայքարել այդ ամենի դեմ, ինչը, ըստ նրա, տարակուսանք է առաջացնում։

The number of crimes committed by officers of the Armed Forces of Armenia is simply devastating. This is what Chairman of the Standing Committee on Defense and Security Affairs of the National Assembly, deputy of the ruling My Step parliamentary faction Andranik Kocharyan said during a discussion on the report on the activities of the Prosecutor General’s Office in 2018 at the National Assembly today.
According to him, 138 officers were subjected to criminal liability in 2018 when the military education institutions have fewer graduating officers a year. Kocharyan stated that, among the military servicemen having committed crimes, the number of officers made up 25.7% in 2018 and added that the number is growing.
The MP also said the report of the Prosecutor General’s Office doesn’t state the method for fighting against this.