Իսրայելի իշխանություններն ընտրել են Գոլանի բարձունքներում վայր՝ ավան կառուցելու համար, որը կանվանվի ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի պատվին, հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստի-ն:
Այդ մասին հայտարարել է երկրի վարչապետ Բինյամին Նեթանյահուն:
Այդպես իսրայելցիները ցանկանում են իրենց երախտիքը հայտնել Սպիտակ տան ղեկավարին, որ նա վերջերս ճանաչել է այդ տարածքը որպես Իսրայելի մաս:
«Ես խոստացել եմ, որ մենք կկառուցենք բնակավայր նախագահ Թրամփի պատվին: Եւ այժմ տեղեկացնում եմ ձեզ, որ մենք արդեն գտել ենք վայրը Գոլանի բարձունքներում, որտեղ կկառուցվի այդ նոր բնակավայրը»,- ասել է Նեթանյահուն կիրակի կայացած կառավարության նիստի ժամանակ:
Վարչապետը հավելել է, որ նոր բնակավայրի ստեղծմանն առնչվող որոշումները կներկայացվեն նոր կառավարությանը, որը նա սկսել է ձեւավորել ապրիլյան ընտրություններից հետո:
Գոլանի բարձունքները Իսրայելը զավթել է Սիրիայից 1967 թվականի վեցօրյա պատերազմի ընթացքում, իսկ 1981 թվականին անեքսիայի ենթարկել: Լեռնային տարածքի պատկանելության հարցը իսրայելա-սիրիական հակամարտության հիմնական առարկան է, որը կարգավորելու փորձերը ձեռնարկվել են նախքան Սիրիայում ծագած քաղաքացիական պատերազմը:

The Israeli authorities have picked up a place in the Golan Heights for the construction of the village, which will be named in honor of the US President Donald Trump, said Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu.
His remark came after announcing his intention to do so less than three weeks ago in honor of the US president’s decision to recognize Israeli sovereignty over the northern territory.
“I promised that we would establish a community named after President Trump,” Netanyahu added. “I am informing you that we have already located a spot in the Golan where that new community will be established, and that the process has begun.
The Prime Minister added that decisions related to the establishment of a new settlement will be submitted for approval by the new cabinet, which he intends to form after winning the April elections.