Իսրայելի իշխանություններն ընտրել են Գոլանի բարձունքներում վայր՝ ավան կառուցելու համար, որը կանվանվի ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի պատվին, հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստի-ն:
Այդ մասին հայտարարել է երկրի վարչապետ Բինյամին Նեթանյահուն:
Այդպես իսրայելցիները ցանկանում են իրենց երախտիքը հայտնել Սպիտակ տան ղեկավարին, որ նա վերջերս ճանաչել է այդ տարածքը որպես Իսրայելի մաս:
«Ես խոստացել եմ, որ մենք կկառուցենք բնակավայր նախագահ Թրամփի պատվին: Եւ այժմ տեղեկացնում եմ ձեզ, որ մենք արդեն գտել ենք վայրը Գոլանի բարձունքներում, որտեղ կկառուցվի այդ նոր բնակավայրը»,- ասել է Նեթանյահուն կիրակի կայացած կառավարության նիստի ժամանակ:
Վարչապետը հավելել է, որ նոր բնակավայրի ստեղծմանն առնչվող որոշումները կներկայացվեն նոր կառավարությանը, որը նա սկսել է ձեւավորել ապրիլյան ընտրություններից հետո:
Գոլանի բարձունքները Իսրայելը զավթել է Սիրիայից 1967 թվականի վեցօրյա պատերազմի ընթացքում, իսկ 1981 թվականին անեքսիայի ենթարկել: Լեռնային տարածքի պատկանելության հարցը իսրայելա-սիրիական հակամարտության հիմնական առարկան է, որը կարգավորելու փորձերը ձեռնարկվել են նախքան Սիրիայում ծագած քաղաքացիական պատերազմը:

Израильские власти подобрали на Голанских высотах место для строительства поселка, который будет назван в честь президента США Дональда Трампа, сообщает РИА Новости.
Об этом заявил премьер-министр страны Биньямин Нетаньяху.
Так израильтяне хотят отблагодарить хозяина Белого дома за недавнее признание этой территории частью еврейского государства, вопреки претензиям на нее со стороны Сирии.
«Я обещал, что мы построим населенный пункт в честь президента Трампа. Настоящим информирую вас, что мы уже нашли место на Голанах, где это новое поселение будет создано», - сказал Нетаньяху на воскресном заседании правительства.
Премьер-министр добавил, что решения, связанные с основанием нового населенного пункта, будут вынесены на утверждение нового кабинета, формированием которого он занимается после победы на апрельских выборах.
Голанские высоты Израиль отбил у Сирии в ходе Шестидневной войны 1967 года, а в 1981 году их аннексировал. Принадлежность горного плато считается основным предметом израильско-сирийского конфликта, попытки решить который предпринимались до начала гражданской войны в Сирии.