Աշխարհի թանգարանները իրենց հավաքածուներից ներկայացրել են ամենանողկալի ցուցանմուշի կոչման առցանց թեկնածուներին, հայտնում է The Guardian-ը։
Վիրտուալ մրցույթը նախաձեռնել է Անգլիայի Յորրքշիրյան թանգարանը, որը ամեն շաբաթ սոցցանցերում տարբեր թեմաների շուրջ #curatorbattle հեշթեգով քննարկումներ է կազմակերպում։
Վերջին առաջարկությունը եղել է հավաքածուներից ամենասարսափելի առարկաների լուսանկարի տեղադրումը։
Թանգարանն ինքը սկսել է մ․թ․ 3-4 դարերի գերեզմանից հռոմեացի կնոջ մազափնջից, որի վրա այն ժամանակվա վարսակալ է եղել։
Շոտլանդիայի թանգարանները «պատասխանել են» սարսափելի «ջրահարսով»՝ փայլուն աչքերով եւ փտած ատամներով։ Կանադայում արքայազն Էդուարդի կղզու թանգարանը մրցույթին մասնակցել է «անիծված» մանկական խաղալիքով, որը աշխատակիցների խոսքերով, գտնվել է 155-ամյա առանձնատան պատի մեջ, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն։
Գերմանական պատմական թանգարանը իր էջում տեղադրել է ժանտախտով հիվանդ բժշկի դիմակ (1650-1750թթ․)։
Օքսֆորդի համալսարանին կից Էշմոլի թանգարանը առաջարկել է կախազարդ՝ մի կողմից մահացած մարդու, մյուս կողմից որդերի կողմից կերած, քայքայվող գանգի տեսքով։
Փիթ Ռիվերսի թանգարանը (նույնպես Օքսֆորդում) տեղադրել է «վրան ասեղներ եւ մեխեր խրած ոչխարի սիրտ, որը 1911թ․ հմայիլ է չար դավադրությունների դեմ»։
Յորքի ամրոցի թանգարանը վստահություն է հայտնել, որ կհաղթի վիկտորիանական դարաշրջանի իր ցուցանմուշը՝ ծովախեցգետնի չանչերի եւ թաթերի տեսքով թուղթ խաղացողները։
Յորքշիրի թանգարանի կոչին արձագանքել են նաեւ Գերմանիայից, Ֆրանսիայից, Կանադայից եւ ԱՄՆ-ից թանգարանների աշխատակիցներ։

Музеи мира представили онлайн кандидатов из cвоих коллекций на звание самого отвратительного экспоната, сообщает The Guardian.
Запустил виртуальный конкурс Йоркширский музей на севере Англии, который еженедельно инициирует в социальных сетях дискуссии среди кураторов с хештегом #curatorbattle на разные темы.
Последним предложением было выкладывать фото самых ужасных предметов из коллекций.
Сам музей начал с пучка волос из могилы римской женщины третьего – четвертого веков нашей эры с заколками того времени.
Национальные музеи Шотландии "ответили" страшной "русалкой" с блестящими глазами и гнилыми зубами. Музей острова Принца Эдуарда в Канаде тоже принял участие в конкурсе с "проклятой" детской игрушкой, которая, по словам хранителей, была найдена в стене 155-летнего особняка, передает РИА Новости.
Немецкий исторический музей разместил в своем аккаунте в твиттере маску чумного доктора (1650 – 1750).
Музей Эшмола при Оксфордском университете предложил кулон в виде лица умершего человека с одной стороны и разлагающегося черепа, изъеденного червями, – с другой.
Музей Питт-Риверса (также из Оксфорда) выложил фотографию "сердца овцы, утыканного булавками и гвоздями, которое нужно носить как амулет от злых заговоров" 1911 года.
Музей Йоркского замка выразил уверенность, что победу одержит его экспонат викторианской эпохи в виде игроков в карты из клешней и лап крабов.
На призыв музея из Йоркшира также откликнулись хранители коллекций и рядовые сотрудники из Германии, Франции, Канады и США.