Աննախադեպ է, որ հայ-ադրբեջանական սահմանին ռազմական սրման ֆոնին երրորդ երկրների երկու ժողովուրդների ներկայացուցիչների միջեւ ազգամիջյան բախումներ են տեղի ունենում: Դեռ դժվար է ասել, թե ինչի հետ է դա կապված՝ այս ամենը կազմակերպված է, թե ոչ: Եթե ​​այդպես է, ապա՝ ո՞ւմ կողմից եւ ինչպե՞ս են, օրինակ, այս հարցում կապված Մոսկվան եւ Լոս Անջելեսը: Այս մասին հուլիսի 27-ին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարեց Ռուսաստանի քաղաքական եւ ռազմական վերլուծությունների ինստիտուտի փոխտնօրեն Ալեքսանդր Խրամչիխինը:
Ինչպե՞ս եք Դուք գնահատում ռազմական իրավիճակը տարածաշրջանում՝ հաշվի առնելով վերջին իրադարձությունները հայ-ադրբեջանական սահմանին էսկալացիայի ֆոնին:
Լարվածությունը հարավկովկասյան տարածաշրջանում կայուն է, պարզապես լարվածության աստիճանն է տարբեր, բայց, իմ կարծիքով, քանի որ հակամարտությունը հանդարտվել է եւ բախումները դադարել են, կարելի է պնդել, որ իրավիճակը վերադարձել է այն վիճակին, որում այն գտնվում է ​​ժամանակի մեծ մասը: Համենայն դեպս, լարվածության մակարդակն այլեւս չի կարելի շատ բարձր անվանել:
Ինչպե՞ս է հայ-ադրբեջանական սահմանին սրումը կապված Ռուսաստանի Դաշնության զինված ուժերի զորավարժությունների եւ նույն ժամանակահատվածում տեղի ունեցող համատեղ թուրք-ադրբեջանական զորավարժությունների հետ:
Թուրքիան երբեք չի թաքցրել, որ Ադրբեջանի դաշնակիցն է: Բուն հայտարարություններից բացի, պարբերաբար թուրք-ադրբեջանական զորավարժություններ են անցկացվում, այդ թվում՝ հաճախ Նախիջեւանի տարածքում, ուստի ես դրանում որեւէ արտառոց բան չեմ տեսնում: Այնուամենայնիվ, հնարավոր է, որ թուրքական բանակի ակտիվությունը՝ Ադրբեջանի հետ համատեղ զորավարժություններին մասնակցելու տեսքով, կարող է կապված լինել Ռուսաստանի զինված ուժերի վարժանքների հետ: Ինչ վերաբերում է բուն ռուսական ակտիվությանը, ապա շուտով կանցկացվի «Կովկաս-2020» զորավարժությունները: Այդպիսի ռազմավարական վարժանքներն անցկացվում են ամեն տարի Ռուսաստանի որեւէ շրջանում՝ յուրաքանչյուր չորս տարին մեկ: Միշտ դրանց մեկնարկից մի քանի ամիս առաջ անակնկալ ստուգում է իրականացվում այն շրջանում, որում նախատեսվում են հիմնական զորավարժությունը: Ուստի այս ամենում անսովոր ոչինչ չկա, չնայած, կրկնում եմ, ինչ-որ կապ կարող է լինել:
Ինչպե՞ս եք գնահատում Թուրքիայի ակտիվությունը Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում, ո՞րն է դրա նպատակը:
Թուրքիան բազմաթիվ հակամարտությունների մեջ է թաթախվել տարբեր ուղղություններով, այդ թվում՝ Աֆրիկայում: Թուրքիային բացարձակապես պետք չէ հակամարտությունն իր հյուսիսարեւելյան սահմաններում, ուստի գուցե հոգեբանական ճնշում է գործադրվում Հայաստանի վրա, որպեսզի Երեւանին ստիպել դադարեցնել ռազմական գործողությունները եւ չարձագանքել թշնամու հարձակումներին, քանի որ Անկարան, ակնհայտորեն, չի ցանկանում եւս մեկ պատերազմի մեջ մտնել: Այս վարկածը ավելի մոտ է իրականությանը, քան հավանականությունը, որ Թուրքիան իր գործողություններով փորձում է ավելացնել իր ազդեցությունը Կովկասում:
Ինչպիսի՞ն է ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացի ապագան վերջին իրադարձությունների ֆոնին:
Ներկայիս սրումը հայ-ադրբեջանական պետական ​​սահմանին ոչ մի հիմնարար նշանակություն չունի ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործում եւ որեւէ փոփոխություն չի առաջացնում: Մյուս կողմից, պարզ չէ, թե ինպիսին են խաղաղ բանակցությունների հեռանկարները, քանի որ կողմերի դիրքորոշումներն իրարամերժ են եւ փոխադարձաբար բացառող: Պարզ չէ, թե ով եւ մինչեւ ուր կարող է խաղաղ պայմանավորվել: Տեսականորեն ցանկացած պահի կարելի է սպասել լայնածավալ ռազմական գործողությունների, սակայն, քանի որ հայ-ադրբեջանական սահմանին իրավիճակը չի զարգացել եւ հետագա էսկալացիա չի եղել, ապա մոտ ապագայում հատուկ բան չպետք է սպասել:
Ի՞նչ նպատակ է հետապնդում Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի՝ Սուրբ Սոֆիան մզկիթի վերածելու որոշումը։
Էրդողանի որոշումն առաջին հերթին ներքաղաքական նպատակ է հետապնդում: Այն հաշվարկված է սեփական ընտրազանգվածի համար՝ իր համակիրների աչքերում իր ազդեցության ամրապնդմանը եւ իր շուրջ տարբեր քաղաքական, հասարակական եւ կրոնական ուժերի համախմբմանը։ Ինչ վերաբերում է աշխարհաքաղաքական դրդապատճառներին, ապա այս դեպքում դրանք երկրորդական դեր են խաղում:

Беспрецедентно то, что на фоне военного обострения на армяно-азербайджанской границе наблюдаются межэтнические столкновения представителей двух народов в третьих странах.
Пока сложно сказать, с чем это связано, организовано все это или нет. Если да, то кем, и как в этом вопросе между собой связаны, например, Москва и Лос-Анджелес?
Об этом в интервью Новости Армении – NEWS.am 27 июля заявил заместитель директора российского Института политического и военного анализа Александр Храмчихин.
Как вы оцениваете военную обстановку в регионе с учетом последних событий на фоне эскалации на армяно-азербайджанской границе?
Напряженность в регионе Южного Кавказа постоянна, просто степень напряженности разная, но, на мой взгляд, поскольку конфликт затих и столкновения прекратились, то можно утверждать, что ситуация вернулась в то состояние, в котором она находится большую часть времени. По крайне мере, уровень напряженности сейчас уже нельзя назвать очень высоким.
Как обострение на армяно-азербайджанской границе связано с проходящими в один и тот же период учениями Вооруженных сил России и совместными турецко-азербайджанскими учениями?
Турция никогда не скрывала, что является союзницей Азербайджана. Кроме самих заявлений регулярно проводятся турецко-азербайджанские учения, в том числе нередко на территории Нахиджевана, поэтому ничего экстраординарного я в этом не вижу. Не исключено, однако, что активность турецкой армии в виде участия в совместных с Азербайджаном учениях может быть связана с учениями, которые проводят ВС России. Что касается непосредственно российской активности, то скоро будут проведены учения «Кавказ -2020». Такие стратегические учения проходят каждый год в каком-либо округе России, по ротации раз в четыре года. Всегда, за несколько месяцев до их начала, проводится внезапная проверка в том округе, в котором планируются провести основные учения. Поэтому ничего необычного во всем этом нет, хотя, повторяю, какая-то связь может и быть.
Как Вы оцениваете активность Турции в регионе Южного Кавказа, какую цель она преследует?
Турция влезла во множество конфликтов в разных направлениях, в том числе и в Африке. Ей совершенно не нужен конфликт еще и на своих северо-восточных границах, поэтому, может быть, осуществляется психологическое давление на Армению с тем, чтобы вынудить Ереван прекратить боевые действия и не отвечать на атаки противника, поскольку Анкара, очевидно, не хочет влезать в еще одну войну. Эта версия ближе к реальности, чем вероятность того, что Турция своими действиями стремится усилить свое влияние на Кавказе.
Каково будущее у переговорного процесса по урегулированию карабахского конфликта на фоне последних событий?
Нынешнее обострение на армяно-азербайджанской государственной границе никакого принципиального значения в вопросе урегулирования нагорно-карабахского конфликта не имеет и никаких изменений не вносит. С другой стороны, непонятны, каковы перспективы мирных переговоров, потому что позиции сторон остаются противоположными и взаимоисключающими. Не понятно, кто и до чего может мирно договориться. Теоретически широкомасштабных боевых действий можно ждать когда угодно, однако, поскольку ситуация на армяно-азербайджанской границе не получила развития и не произошло дальнейшей эскалации, то в ближайшее время ничего особенного ждать тоже не стоит.
Какую цель преследует решение президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана превратить Собор Святой Софии в мечеть?
В первую очередь, решение Эрдогана преследует внутриполитическую цель. Оно рассчитано на собственный электорат, на укрепление своего влияния в глазах своих сторонников и консолидацию различных политических, общественных и религиозных сил вокруг себя. Что касается геополитических мотивов, то они в данном случае играют второстепенную роль.