Միացյալ Նահանգները պետք է հակազդեն աճող թուրքական ագրեսիային Միջերկրական ծովի արեւմտյան հատվածում, հայտարարել են ԱՄՆ նախկին բարձրաստիճան պաշտոնյաները Newsweek-ում հրապարակած հոդվածում:
«Վաշինգտոնի ոչ բավարար ուշադրությունը տարածաշրջանի նկատմամբ ավելացրել է Անկարայի ագրեսիվությունը, որն իր հերթին ուժեղացնում է լարվածությունը տրանսատլանտյան դաշինքում, խաթարում է խաղաղ էներգիայի զարգացման խթանման Ամերիկայի կարողությունը եւ սրում է քաղաքացիական պատերազմը Լիբիայում»,- գրում են Թուրքիայում ԱՄՆ նախկին դեսպան Էրիկ Էդելմանը եւ ԱՄՆ եվրոպական հրամանատարության հրամանատարի նախկին տեղակալ Չարլզ Վալդը:
Նրանք նշել են, որ Ամերիկայի Ազգային անվտանգության հրեական ինստիտուտի (JINSA) «Միջերկրական ծովի արեւելյան հատվածը» նախագծի նոր զեկույցը, որի համանախագահներն են նրանք հանդիսանում, ցույց են տալիս COVID-19-ի համավարակի ընթացքում Թուրքիայի գործողությունների տագնապալի հետեւանքները եւ այն, թե ինչպես իրավիճակը կարող է ել ավելի վատթարանալ ԱՄՆ անգործության պատճառով:
Թուրքիան նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի օրոք մեծ համառություն էր ցուցաբերում դեռ համավարակից առաջ, ինչը վեճերի էր հանգեցրել Արեւելյան Միջերկրական ծովի Արեւելյան հատվածի գրեթե բոլոր երկրների հետ: Էրդողանը կրկնապատկել է իր ագրեսիան Լիբիայում եւ էներգետիկ հարուստ ջրերում Կիպրոսի եւ Հունաստանի շուրջ համավարակի ժամանակ: Հնարավոր է՝ Անկարան հույս ունի, որ Միացյալ Նահանգներն եւ Եվրոպան միջոցներ չունեն՝ թուրքական պահանջներին արեւմտյան Միջերկրական ծովում հակազդելու համար։
«Ապագայում համավարակը, ամենայն հավանականությամբ, անկայունության սրման եւ լարվածության աճի կհանգեցնի Միջերկրական ծովի Արեւելյան հատվածում, հիմնականում՝ Թուրքիայի կողմից հետագա սադրանքների արդյունքում»,- հայտարարել են նախկին պաշտոնյաները: Նրանք նշել են, որ անկայունությունը տարածաշրջանի շուրջ նշանակում է, որ Միացյալ Նահանգները պետք է լուրջ հայտարարեն կայունությանն ուղղված իրենց հանձնառության մասին՝ հատուկ դեսպանորդ նշանակելով Միջերկրական ծովի Արեւելյան հատվածում՝ «տարածաշրջանային էներգետիկ ռեսուրսների համատեղ շահագործմանը նպաստելու եւ Թուրքիայի էներգետիկ խաղաղ զարգացումը խաթարելու ջանքերին ակնհայտ հակակշիռ ստեղծելու համար»:

Соединенные Штаты должны противостоять растущей агрессии Турции в восточной части Средиземного моря, заявили бывшие высокопоставленные чиновники США в статье, опубликованной Newsweek.
«Недостаточное внимание Вашингтона к региону повысило агрессивность Анкары, которая, в свою очередь, усиливает напряженность в трансатлантическом альянсе, подрывает способность Америки содействовать мирному развитию энергетики и усугубляет гражданскую войну в Ливии», - пишут бывший посол США в Турции Эрик Эдельман и бывший заместитель командующего европейским командованием США Чарльз Вальд.
Они отметили, что новый отчет проекта «Восточное Средиземноморье» в Еврейском институте национальной безопасности Америки (JINSA), сопредседателем которого они являются, иллюстрирует тревожные последствия действий Турции во время пандемии COVID-19 и то, как ситуация может ухудшиться еще больше из-за бездействия США.
Турция в период правления президента Реджепа Тайипа Эрдогана проявляла все большую настойчивость еще до пандемии, что привело к спорам практически со всеми остальными странами восточного Средиземноморья. Эрдоган удвоил свою агрессию в Ливии и в энергетически богатых водах вокруг Кипра и Греции во время пандемии. Анкара, возможно, рассчитывает, что у США и Европы нет средств, чтобы оттеснить турецкие претензии в восточном Средиземноморье.
«В будущем, пандемия, скорее всего, приведет к усилению нестабильности и напряженности в восточной части Средиземноморья, главным образом из-за дальнейших провокаций со стороны Турции», - заявили бывшие чиновники. Они отметили, что высокие ставки и неопределенность вокруг региона означают, что Соединенным Штатам необходимо серьезно заявить о своей приверженности стабильности, назначив специального посланника в восточном Средиземноморье, «чтобы содействовать совместной эксплуатации региональных энергетических ресурсов и создать явный противовес усилиям Турции нарушить мирное энергетическое развитие».