Թուրքիան տարածել է նոր հաղորդագրություն միջերկրածովյան նավերի կապիտանների համար Կիպրոսի ափերի մոտ NAVTEX միջերկրական ծանուցման ավտոմատացված համակարգի միջոցով, կիրակի հաղորդել է NTV հեռուստաալիքը։
Դրա տվյալներով՝ դա կապված է հանգամանքի հետ, որ Yavuz հորատման նավը կանցկացնի երկրաբանական ուսումնասիրող հորատում Միաջերկրական ծովում՝ Կիպրոսի ափերի մոտ օգոստոսի 18-ից սեպտերբերի 15-ն ընկած ժամանակահատվածում, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը։
Ներկայում Միջերկրական ծովում համանման աշխատանքներ են անցկացնում թուրքական երկու նավեր՝ Barbaros Hayreddin-ն ու Oruc Reis-ը։ Այդ գործողությունները կոշտ արձագանք են ստացել Աթենքի կողմից։
Կիրակի ավելի վաղ Կիպրոսի Հանրապետության իշխանությունները տարածել էին միջազգային ավտոմատ ծանուցման NAVTEX համակարգին ծանուցում միջերկրածովյան նավերի կապիտանների համար Թուրքիայի կողմից Կիպրոսի բացառիկ տնտեսական գոտու խախտման մասին։ Հաղորդագրության մեջ նշված է, որ այն նախապատրաստվել է՝ ի պատասխան ավելի վաղ Թուրքիայի իշխանությունների կողմից ընդհուպ մինչեւ սեպտեմբերի 15-ը հորատման աշխատանքների մասին ուղարկված ծանուցմանը։ Կիպրոսի կողմն ընդգծել է, որ խոսքը վերաբերում է Yavuz հորատման նավի չարտոնված եւ ապօրինի գործողություններին Կիպրոսի գոտում։
Նախօրեին Թուրքիայի նախագահ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել էր, որ Անկարան կշարունակի երկրաբանական ուսումնասիրությունները Միջերկրական ծովում՝ չնայած պատժամիջոցների սպառնալիքին։

Турция распространила новое уведомление для капитанов средиземноморских судов, переданное по международной автоматизированной системе оповещения NAVTEX. Об этом сообщил в воскресенье телеканал NTV.
По его данным, это связано с тем, что буровое судно Yavuz будет проводить геологоразведочное бурение возле берегов Кипра в Средиземном море с 18 августа по 15 сентября, передает ТАСС.
В настоящее время в Средиземном море аналогичные работы проводят два других турецких корабля - Barbaros Hayreddin и Oruc Reis. Эти действия Анкары были жестко восприняты Афинами.
Ранее Кипр распространил по системе NAVTEX уведомление для капитанов средиземноморских судов о нарушении Турцией границ исключительной экономической зоны (ИЭЗ) Кипра. Кипрская сторона подчеркнула, что речь идет о «несанкционированных и незаконных действиях бурового судна Yavuz и сопровождающих его судов в ИЭЗ и на континентальном шельфе Кипра».
14 августа старший демократ комитета по иностранным делам Сената Конгресса США Роберт Менендес (от штата Нью-Джерси) и сенатор Крис Ван Холлен (демократ от штата Мэриленд) призвали госсекретаря США Майкла Помпео вместе с ЕС ввести санкции против ключевых секторов экономики Турции за действия в Средиземном море. Кроме того, в тот же день глава МИД Греции Никос Дендиас после экстренного заседания совета по иностранным делам ЕС и своих встреч в Вене с Помпео и министром по европейским и иностранным делам Австрии Александером Шалленбергом заявил, что список санкций в отношении Турции, которые Греция запросила у служб Евросоюза, составляется.
Накануне президент Турции Тайип Эрдоган заявил, что Анкара продолжит геологоразведку в Средиземном море, несмотря на угрозу санкций.