ԱՄՆ նախագահի դեմոկրատ թեկնածու Զո Բայդենը նախագահ Դոնալդ Թրամփին «կլիմայական հրահրիչ» է անվանել` Թրամփի կողմից ԱՄՆ-ում անտառային հրդեհների հարցում գլոբալ տաքացման դերը ճանաչել հրաժարվելու պատճառով, հայտնում է Reuters-ը:
Իր հերթին, Դոնալդ Թրամփը կատարվածի մեջ մեղադրում է անտառային տնտեսությունը` նշելով, որ խնդիրը գիտության մեջ չէ:
Վերջին տվյալների համաձայն` օգոստոսից արեւմտյան նահանգներում բռնկված հրդեհները 1.8 միլիոն հա տարածք են ծածկել Օրեգոնում, Կալիֆորնիայում եւ Վաշինգտոնում: Այրվել են փոքր քաղաքներ, ավերվել են հազարավոր տներ, զոհվել է առնվազն 36 մարդ: Հաղորդվում է տասնյակ անհայտ կորածների մասին:
Հրդեհի արդյունքում օդի աղտոտման վտանգավոր մակարդակ է առաջացել, եւ երկինքը դարձել է նարնջագույն եւ սեւ:
Հրշեջները նախազգուշացնում են, որ աղետիհետ մարտը դեռ առջեւում է: Այս շաբաթ կանխատեսվող ամպրոպները կարող են իրենց հետ երկար սպասված անձրեւներ բերել, սակայն ամպրոպների առաջացրած կայծակները կարող են էլ ավելի սրել հրդեհային իրավիճակը: Բացի այդ, իշխանությունները նախազգուշացնում են հրդեհներից զոհերի թվի հավանական աճի մասին:

Кандидат в президенты США от Демократической партии Джо Байден назвал президента страны Дональда Трампа «климатическим поджигателем» из-за отказа Трампа признавать роль глобального потепления в природных пожарах в США, передает Reuters
В свою очередь Дональд Трамп винит в случившемся лесное хозяйство, заявляя, что дело не в науке.
По последним данным, вспыхнувшие с августа в западных штатах пожары охватили 1.8 млн. гектаров территории в Орегоне, Калифорнии и Вашингтоне. Сгорели небольшие города, уничтожены тысячи домов, погибли по меньшей мере 36 человек. Сообщается о десятках пропавших без вести.
Пожар привел к опасному уровню загрязнения воздуха, небеса окрасились в оранжевый и черный.
Пожарные предупреждают, что битва со стихией еще впереди. Прогнозируемые грозы на неделе могут принести с собой долгожданные дожди, но молнии, вызванные грозами, могут еще больше усугубить ситуацию с пожарами. Кроме того, власти предупреждают о вероятном увеличении числа жертв пожаров.