Հայաստանում դպրոցների կառավարման կարգը շուտով կփոխվի: Այս մասին սեպտեմբերի 16-ին ՀՀ Ազգային ժողովի նիստին «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության կողմից նախաձեռնված ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարարին անվստահության քվե հայտնելու եւ հրաժարականի հարցի քննարկմանը, պատասխանելով պատգամավորների հարցերին, ասաց նախարարության ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը:
Ըստ նրա` Կառավարությունում քննարկվում է դպրոցների կառավարման մոդելի փոփոխությունը: «Շուտով դպրոցների կառավարման կարգը կփոխվի: Բացի այդ, ռազմավարությամբ սահմանվել է, որ մեզ մոտ խոշորացված ուսումնական ցանցեր կհայտնվեն, որտեղ կլինի մեկ մեծ խորհուրդ: Նաեւ կարծում եմ, որ մենք կազատվենք խնդրից, երբ ստիպված էինք հազարավոր ներկայացուցիչներ ուղարկել խորհուրդներ»,- պարզաբանեց նախարարը:
Նա նաեւ նշեց, որ նախկինում խորհուրդները գտնվում էին որոշակի քաղաքական ուժի կամ ուժերի վերահսկողության տակ, ուստի նրանց կողմից նշանակված անդամները վերահսկվում էին իրենց իսկ կողմից:

В Армении скоро изменится порядок управления школами. Об этом на заседании Национального Собрания в ходе обсуждения вопроса о вотуме недоверия и отставке министра образования, науки, культуры и спорта республики, инициированного парламентской фракцией партии «Светлая Армения», заявил 16 сентября руководитель министерства Араик Арутюнян, отвечая на вопросы депутатов.
По его словам, изменение модели управления школами обсуждается в Правительстве. «Скоро изменится порядок управления школами. Кроме того, стратегией установлено, что у нас появятся укрупненные учебные сети, где будет один единый большой совет. Я также думаю, мы избавимся от проблемы, когда были вынуждены командировать в советы тысячи представителей», - пояснил министр.
Он также отметил, что советы в прошлом были под контролем тех или иных политических силы или силы, следовательно, назначенные ими члены контролировались ими же.