Եվրախորհրդարանի վաթսունութ անդամներ խոսնակին կոչ են արել պատվիրակություն կազմել` Հյուսիսային Սիրիա ուղեւորվելու եւ տեղեկություններ հավաքելու համար այն շրջաններում իրավիճակի մասին, որոնք այժմ եւ նախկինում գտնվում էին քրդերի վերահսկողության տակ, որտեղ Թուրքիայի աջակցությամբ գործող ուժերը մեղադրվում են իրավունքների ոտնահարման եւ ռազմական հանցագործությունների մեջ, փոխանցում է Ahval-ը:
Եվրախորհրդարանի պատգամավորները Դեյվիդ Սասոլիին ուղղված բաց նամակում պահանջել են, որպեսզի Թուրքիայի կառավարությունը դադարեցնի քաղաքական, տնտեսական եւ ռազմական աջակցությունը բոլոր այն խմբավորումներին, որոնք կապված են Սիրիայի վերաբերյալ ՄԱԿ-ի վերջին զեկույցում փաստված մարդու իրավունքների համակարգված խախտումների հետ:
ՄԱԿ-ի քննչական հանձնաժողովը շարունակական թալան, սեռական ոտնձգություններ, գույքի յուրացում եւ լայնորեն տարածված կամայական ազատազրկումներ է հայտնաբերել Թուրքիայի կողմից աջակցվող խմբերի կողմից:
«Զոհերը, հիմնականում` քրդեր, ովքեր կարողացել են փրկվել այդ վայրագություններից, ներկայումս գտնվում են Հյուսիսարեւելյան Սիրիայի ինքնավար վարչության շրջաններում»,- նշել են Եվրախորհրդարանի պատգամավորները` հորդորելով Սասոլիին «երկխոսություն սկսել Հյուսիսարեւելյան Սիրիայի քաղաքական իշխանության հետ եւ բանակցություններ սկսել մարդկանց հետ, ովքեր փախել են թուրքական օկուպացիայի տակ գտնվող տարածքներից»: Ըստ Եվրախորհրդարանի պատգամավորների` հետաքննությունից հետո կարող է քրեական հետապնդում սկսվել իրավունքների խախտումների եւ ռազմական հանցագործությունների մեջ մեղավորների նկատմամբ Միջազգային քրեական դատարանի (ՄՔԴ) շրջանակներում:

Шестьдесят восемь членов Европейского парламента призвали спикеры сформировать делегацию для поездки в северную Сирию и сбора информации о ситуации в регионах, которые сейчас и ранее находились под контролем курдов, где силы, поддерживаемые Турцией, обвиняются в нарушении прав и военных преступлениях, передает Ahval.
В открытом письме Дэвиду Сассоли депутаты Европарламента потребовали, чтобы турецкое правительство прекратило  политическую, экономическую и военную поддержку всех групп, причастных к систематическим нарушениям прав человека, зафиксированным в недавнем отчете Организации Объединенных Наций по Сирии.
Комиссия ООН по расследованию выявила систематические грабежи, сексуальное насилие, присвоение собственности и широко распространенное произвольное лишение свободы со стороны поддерживаемых Турцией группировок.
«Жертвы, в основном курды, которые могли спастись от этих злодеяний, в настоящее время находятся в регионах Автономной администрации Северо-Восточной Сирии», - отметили депутаты Европарламента, призвав Сассоли начать «диалог с политическим органом власти Северо-Восточной Сирии, и начать переговоры с людьми, бежавшими из районов под турецкой оккупацией».
По словам депутатов Европарламента, после расследования уголовное преследование виновных в нарушениях прав и военных преступлениях может начаться в рамках Международного уголовного суда (МУС).