Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) պետությունները պետք է նոր տնտեսական քաղաքականություն մշակեն` կապված ածխաջրածնային էներգիայի աղբյուրների օգտագործումը սահմանափակող ԵՄ միջոցառումների հետ: Այս մասին հայտարարել է փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը՝ ելույթ ունենալով Դաշնության խորհրդում, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
«Զարգացած երկրները որոշել են հրաժարվել ոչ միայն ածխաջրածնային էներգիայի աղբյուրներից եւ ներքին այրման շարժիչներից, այլեւ ածխածնի զգալի հետք առաջացնող ապրանքներից: Նոր սահմանափակող միջոցները կանդրադառնան ռուսական արտահանման հիմնական հոդվածների վրա` հանգեցնելով տնտեսության լայնամասշտաբ վերակազմավորման անհրաժեշտությանը: ԵԱՏՄ-ն ստիպված կլինի մշակել եւ որդեգրել այս ոլորտում ընդհանուր տնտեսական քաղաքականություն, օգտագործել կոլեկտիվ բանակցային ռեսուրսը՝ փոխգործակցելու համար այնպիսի խոշոր տնտեսությունների հետ, ինչպիսիք են ԵՄ-ն, ԱՄՆ-ն եւ Չինաստանը»,- ասել է փոխվարչապետը:
Օվերչուկը նաեւ նշել է, որ կլիմայական օրակարգը հղի է ԵԱՏՄ երկրների տնտեսությունների համար լուրջ մարտահրավերներով:

Государствам Евразийского экономического союза (ЕАЭС) необходимо выработать новую экономическую политику в отношении мер ЕС, ограничивающих использование углеводородных источников энергии. Об этом заявил вице-премьер Алексей Оверчук, выступая в Совете Федерации, передает ТАСС.
«Развитые страны решили отказаться не только от углеводородных источников энергии и двигателей внутреннего сгорания, но и от товаров, при производстве которых возникает значительный углеродный след. Новые ограничительные меры затронут основные статьи российского экспорта, приведет это к необходимости масштабной реструктуризации экономики. ЕАЭС предстоит разработать и принять общую экономическую политику в этой сфере, воспользоваться коллективным переговорным ресурсом для взаимодействия с такими крупнейшими экономиками, как ЕС, США и КНР», - сказал вице-премьер.
Оверчук также отметил, что климатическая повестка таит в себе серьезные вызовы для экономик стран ЕАЭС.