Հիասթափությունը վրա է հասել ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի ընտրությունից երկու տարի անց, երբ պետք է վերբեռնվեին Եվրամիության հետ անդրատլանտյան հարաբերությունները: ԵՄ առաջնորդները բացահայտ խոսում են վեճերի, այլ ոչ միայն բարեկամության մասին: Նրանց խոսքով՝ Վաշինգտոնի հետ հակամարտությունը վերջին բանն է, որ նրանք ցանկանում են, քանի որ Ուկրաինայում պատերազմը մոլեգնում է նրանց շեմին, եւ Ռուսաստանին կանգնեցնելու համար անհրաժեշտ է ընդհանուր վճռականություն: Սակայն փողը սպառնալիք է այս միասնության համար, գրում է AP-ն։
«Եվրոպայում մենք արդեն ունենք պատերազմ։ Վերջին բանը, որ մեզ անհրաժեշտ է, առեւտրային պատերազմն է»,- օրենսդիրներին ասել է Եվրահանձնաժողովի փոխնախագահ Մարգրետ Վեսթագերը:
Նրանք քննարկել են ԱՄՆ-ի քաղաքականությունը, որը ԵՄ-ում շատերը համարում են վաղեմի եւ վստահելի դաշնակցին անարդարացիորեն զրկել ամերիկյան շահավետ շուկա մուտք գործելուց: Տարաձայնությունների առարկան Գնաճի նվազեցման մասին ԱՄՆ օրենքն է, որը խրախուսում է ամերիկյան արտադրության կլիմայական տեխնոլոգիաները՝ սուբսիդիաների միջոցով եւ, ըստ ԵՄ-ի, անարդարացիորեն խտրականություն է դնում եվրոպական ընկերությունների նկատմամբ:
Անդրատլանտյան գործընկերները վաղուց հպարտանում են ազատ առեւտրով, որը զերծ է ավելորդ սուբսիդիաներից եւ պրոտեկցիոնիզմից, եւ այդ օրենքը Բրյուսելի կողմից ընկալվում է որպես արդար մրցակցության ոգու Վաշինգտոնի դավաճանություն:
«(Ամերիկյան) օրենքի տարրերը խաղի կանոնները խախտելու եւ եվրոպական ընկերությունների նկատմամբ խտրականության ռիսկ են պարունակում»,- գրել է Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լյայենը ԵՄ առաջնորդներին տարեվերջյան գագաթաժողովի նախօրեին:
Թեեւ անդրատլանտյան հարաբերությունները պետք է ամրապնդեն իրենց դաշինքը, քանի որ նրանք բախվում են Ռուսաստանի եւ ավելի ու ավելի համառ Չինաստանի հետ, կան բազմաթիվ ակնարկներ ընդլայնվող ճեղքվածքի մասին: Սա առավել եւս զարմանալի է, եթե հաշվի առնենք, որ երկու տարի առաջ եվրոպացի առաջնորդները ողջունել են Բայդենի գալը՝ որպես վերադարձ դեպի ջերմ հարաբերություններ եւ փոխադարձ պարտավորություններ՝ Դոնալդ Թրամփի օրոք չորս տարվա ոչ հեշտ հարաբերություններից հետո:
Առեւտրային վեճերը տասնամյակներ շարունակ կարմիր գիծ են եղել անդրատլանտյան հարաբերություններում, ինչի մասին վկայում են ինքնաթիռների եւ պողպատի արտահանման սուբսիդիաների շուրջ վեճերը՝ հորմոններով մշակված տավարի մսից մինչեւ սպիրտային խմիչքների արտահանում:
Օգոստոսին ԱՄՆ Կոնգրեսի կողմից ընդունված Գնաճի նվազեցման մասին օրենքով նախատեսված սուբսիդիաները հատկապես տհաճ են ԵՄ-ի համար: Օրինակ, էլեկտրամոբիլների գնորդները կարող են մինչեւ 7500 դոլարի հարկային նվազեցում ստանալ, եթե մեքենան աշխատում է Հյուսիսային Ամերիկայում արտադրված մարտկոցով, որը պատրաստվել է մայրցամաքում արդյունահանված կամ մշակված օգտակար հանածոներից:
Բացի անդամ պետությունների առաջնորդներին դիմելուց, ֆոն դեր Լյայենը դիմել է նաեւ ԵՄ օրենսդիր մարմնին:
«Հատկապես մտահոգիչ են երեք ասպեկտներ։ Նախ, «գնիր ամերիկյանը» տրամաբանությունը, որն ընկած է օրենքի մեծ մասի հիմքում: Երկրորդ՝ հարկային արտոնությունները, որոնք կարող են հանգեցնել խտրականության։ Եվ երրորդ՝ արտադրության սուբսիդիաները, որոնք կարող են անբարենպաստ վիճակում դնել եվրոպական ընկերություններին՝ այս խնդիրների լուծման հարցում»,- ասել է նա։
Ազդանշաններ են եղել սուբսիդիաների «ակն ընդ ական» մոտալուտ մրցավազքի մասին:
«Մենք պետք է մեր պատասխանը տանք՝ մեր եվրոպական օրենքը,- ասել է ֆոն դեր Լյայենը,- Մենք պետք է համոզվենք, որ ներդրումային օգնությունը եւ հարկային արտոնությունները ավելի հեշտ եւ ավելի արագ են հասնում համապատասխան ոլորտներին»:
ԵՄ գործադիր իշխանության ղեկավարն ասել է, որ հաջորդ ամիս կառաջարկի նախնական ծրագրերը:
Ֆոն դեր Լյայենի գրասենյակները 27 անդամ երկրների անունից առեւտրի հարցերի շուրջ բանակցություններ են վարում նաեւ հինգշաբթի օրվա եվրոպական գագաթաժողովում, եւ նա փնտրում է ցանկացած աջակցություն, որը կարող է ստանալ:
ԵՄ-ն կարող է ոչ միայն նստել սուբսիդավորման եւ պրոտեկցիոնիզմի գնացքը, այլեւ բողոք ներկայացնել Առեւտրի համաշխարհային կազմակերպություն կամ առեւտրային պատժամիջոցներ կիրառել։
Բայդենն ընդունել է օրենսդրության մեջ «խափանումները» եւ այս ամսվա սկզբին Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հետ միասին հայտարարել է, թե «մենք կարող ենք ուղղումներ կատարել»՝ դաշնակիցներին գոհացնելու համար: Սակայն դեմոկրատ օրենսդիրը, որը միջոցառման հիմնական ճարտարապետն է եղել, ասել է, թե մտադիր չէ փոխել այն:
Բայց արդեն Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների ութ փուլերի հարցում ուս ուսի տված լինելով եւ համոզվելով, որ Ուկրաինայի հետ միասնության անհրաժեշտությունը ակնհայտ է, ֆոն դեր Լյայենը ցանկանում է իրավիճակը հեռանկարում տեսնել: «Եկեք երբեք չմոռանանք ավելի լայն պատկերի մասին: Սահմաններին պատերազմն է մոլեգնում»,- ասել է նա: «Հիմա մեր ամենամոտ գործընկերոջ եւ դաշնակցի հետ առեւտրային պատերազմի ժամանակը չէ»:

The disappointment comes two years after the election of U.S. President Joe Biden was supposed to reset the transatlantic relationship with the European Union. EU leaders talk openly about quarrels, not just friendship. Conflict with Washington, they say, is the last thing they want as war in Ukraine rages on their doorstep, and a common resolve is needed to stop Russia. But money is a threat to that unity, the AP writes.
“We already have war in Europe. The last thing we need is a trade war,” European Commission Vice President Margrethe Vestager told lawmakers Wednesday.
They were debating U.S. policies that many in the 27-nation bloc see as unfairly locking a longstanding and trusted ally out of the lucrative American market. The point of contention is the U.S. Inflation Reduction Act, a $369 billion plan that favors American-made climate technology through subsidies and, according to the EU, will unfairly discriminate against its firms.
The trans-Atlantic partners have long prided themselves on free trade unfettered by excessive subsidies and protectionism, and the law felt to Brussels like Washington betraying the spirit of fair competition.
“Elements of the IRA risk unleveling the playing field and discriminating against European companies,” European Commission President Ursula von der Leyen wrote to the EU leaders on the eve of their year-end summit.
While trans-Atlantic relations should cement their alliance as they face Russia and an ever more assertive China, there are plenty of hints of widening division. It is all the more surprising because European leaders welcomed Biden’s arrival two years ago as a return to warm relations and mutual commitments after four years of fractious ties under Donald Trump.
Trade disputes have been a red line for decades in trans-Atlantic relations, highlighted by fights over aircraft subsidies and steel exports and affecting everything from hormone-treated beef to liquor exports.
Planned subsidies under the Inflation Reduction Act passed by the U.S. Congress in August are especially grating for the EU. For example, electric car buyers are eligible for a tax credit of up to $7,500 as long as the vehicle runs on a battery built in North America with minerals mined or recycled on the continent.
Apart from addressing the leaders of the member states, von der Leyen also went to the EU legislature Wednesday to vent her complaints.
“Three aspects are particularly worrisome. First of all, the ‘buy American’ logic that underpins large parts of the IRA. Second, the tax breaks that could lead to discrimination. And third, the production subsidies that could disadvantage European companies. We need to address these,” she said.
There were signals of an impending tit-for-tat subsidy race.
“We need to give our answer — our European IRA,” von der Leyen said. “We need to make sure that investment aid and tax credits reach the concerned sectors more easily and faster.”
The head of the EU’s executive branch said she would propose initial plans next month.
Von der Leyen’s offices are negotiating on behalf of the 27 member nations on trade issues and at a European summit Thursday, and she will be looking for all the backing she can get.
Beyond hopping on the subsidy and protectionism train, potential actions the EU can take are complaints before the World Trade Organization or impose trade sanctions.
Biden acknowledged “glitches” in the legislation and said earlier this month alongside French President Emmanuel Macron that “there’s tweaks we can make” to satisfy allies. But a Democratic lawmaker who was a key architect of the measure said he had no intention of reopening it.
But having already stood shoulder to shoulder through eight rounds of sanctions against Russia and the need of unity with Ukraine glaringly clear, von der Leyen wanted to keep things in perspective.
“Let us never forget the bigger picture. A war is raging at the borders,” she said. “It is not the time for a trade war with our closest partner and ally.”