Հիասթափությունը վրա է հասել ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի ընտրությունից երկու տարի անց, երբ պետք է վերբեռնվեին Եվրամիության հետ անդրատլանտյան հարաբերությունները: ԵՄ առաջնորդները բացահայտ խոսում են վեճերի, այլ ոչ միայն բարեկամության մասին: Նրանց խոսքով՝ Վաշինգտոնի հետ հակամարտությունը վերջին բանն է, որ նրանք ցանկանում են, քանի որ Ուկրաինայում պատերազմը մոլեգնում է նրանց շեմին, եւ Ռուսաստանին կանգնեցնելու համար անհրաժեշտ է ընդհանուր վճռականություն: Սակայն փողը սպառնալիք է այս միասնության համար, գրում է AP-ն։
«Եվրոպայում մենք արդեն ունենք պատերազմ։ Վերջին բանը, որ մեզ անհրաժեշտ է, առեւտրային պատերազմն է»,- օրենսդիրներին ասել է Եվրահանձնաժողովի փոխնախագահ Մարգրետ Վեսթագերը:
Նրանք քննարկել են ԱՄՆ-ի քաղաքականությունը, որը ԵՄ-ում շատերը համարում են վաղեմի եւ վստահելի դաշնակցին անարդարացիորեն զրկել ամերիկյան շահավետ շուկա մուտք գործելուց: Տարաձայնությունների առարկան Գնաճի նվազեցման մասին ԱՄՆ օրենքն է, որը խրախուսում է ամերիկյան արտադրության կլիմայական տեխնոլոգիաները՝ սուբսիդիաների միջոցով եւ, ըստ ԵՄ-ի, անարդարացիորեն խտրականություն է դնում եվրոպական ընկերությունների նկատմամբ:
Անդրատլանտյան գործընկերները վաղուց հպարտանում են ազատ առեւտրով, որը զերծ է ավելորդ սուբսիդիաներից եւ պրոտեկցիոնիզմից, եւ այդ օրենքը Բրյուսելի կողմից ընկալվում է որպես արդար մրցակցության ոգու Վաշինգտոնի դավաճանություն:
«(Ամերիկյան) օրենքի տարրերը խաղի կանոնները խախտելու եւ եվրոպական ընկերությունների նկատմամբ խտրականության ռիսկ են պարունակում»,- գրել է Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լյայենը ԵՄ առաջնորդներին տարեվերջյան գագաթաժողովի նախօրեին:
Թեեւ անդրատլանտյան հարաբերությունները պետք է ամրապնդեն իրենց դաշինքը, քանի որ նրանք բախվում են Ռուսաստանի եւ ավելի ու ավելի համառ Չինաստանի հետ, կան բազմաթիվ ակնարկներ ընդլայնվող ճեղքվածքի մասին: Սա առավել եւս զարմանալի է, եթե հաշվի առնենք, որ երկու տարի առաջ եվրոպացի առաջնորդները ողջունել են Բայդենի գալը՝ որպես վերադարձ դեպի ջերմ հարաբերություններ եւ փոխադարձ պարտավորություններ՝ Դոնալդ Թրամփի օրոք չորս տարվա ոչ հեշտ հարաբերություններից հետո:
Առեւտրային վեճերը տասնամյակներ շարունակ կարմիր գիծ են եղել անդրատլանտյան հարաբերություններում, ինչի մասին վկայում են ինքնաթիռների եւ պողպատի արտահանման սուբսիդիաների շուրջ վեճերը՝ հորմոններով մշակված տավարի մսից մինչեւ սպիրտային խմիչքների արտահանում:
Օգոստոսին ԱՄՆ Կոնգրեսի կողմից ընդունված Գնաճի նվազեցման մասին օրենքով նախատեսված սուբսիդիաները հատկապես տհաճ են ԵՄ-ի համար: Օրինակ, էլեկտրամոբիլների գնորդները կարող են մինչեւ 7500 դոլարի հարկային նվազեցում ստանալ, եթե մեքենան աշխատում է Հյուսիսային Ամերիկայում արտադրված մարտկոցով, որը պատրաստվել է մայրցամաքում արդյունահանված կամ մշակված օգտակար հանածոներից:
Բացի անդամ պետությունների առաջնորդներին դիմելուց, ֆոն դեր Լյայենը դիմել է նաեւ ԵՄ օրենսդիր մարմնին:
«Հատկապես մտահոգիչ են երեք ասպեկտներ։ Նախ, «գնիր ամերիկյանը» տրամաբանությունը, որն ընկած է օրենքի մեծ մասի հիմքում: Երկրորդ՝ հարկային արտոնությունները, որոնք կարող են հանգեցնել խտրականության։ Եվ երրորդ՝ արտադրության սուբսիդիաները, որոնք կարող են անբարենպաստ վիճակում դնել եվրոպական ընկերություններին՝ այս խնդիրների լուծման հարցում»,- ասել է նա։
Ազդանշաններ են եղել սուբսիդիաների «ակն ընդ ական» մոտալուտ մրցավազքի մասին:
«Մենք պետք է մեր պատասխանը տանք՝ մեր եվրոպական օրենքը,- ասել է ֆոն դեր Լյայենը,- Մենք պետք է համոզվենք, որ ներդրումային օգնությունը եւ հարկային արտոնությունները ավելի հեշտ եւ ավելի արագ են հասնում համապատասխան ոլորտներին»:
ԵՄ գործադիր իշխանության ղեկավարն ասել է, որ հաջորդ ամիս կառաջարկի նախնական ծրագրերը:
Ֆոն դեր Լյայենի գրասենյակները 27 անդամ երկրների անունից առեւտրի հարցերի շուրջ բանակցություններ են վարում նաեւ հինգշաբթի օրվա եվրոպական գագաթաժողովում, եւ նա փնտրում է ցանկացած աջակցություն, որը կարող է ստանալ:
ԵՄ-ն կարող է ոչ միայն նստել սուբսիդավորման եւ պրոտեկցիոնիզմի գնացքը, այլեւ բողոք ներկայացնել Առեւտրի համաշխարհային կազմակերպություն կամ առեւտրային պատժամիջոցներ կիրառել։
Բայդենն ընդունել է օրենսդրության մեջ «խափանումները» եւ այս ամսվա սկզբին Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հետ միասին հայտարարել է, թե «մենք կարող ենք ուղղումներ կատարել»՝ դաշնակիցներին գոհացնելու համար: Սակայն դեմոկրատ օրենսդիրը, որը միջոցառման հիմնական ճարտարապետն է եղել, ասել է, թե մտադիր չէ փոխել այն:
Բայց արդեն Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների ութ փուլերի հարցում ուս ուսի տված լինելով եւ համոզվելով, որ Ուկրաինայի հետ միասնության անհրաժեշտությունը ակնհայտ է, ֆոն դեր Լյայենը ցանկանում է իրավիճակը հեռանկարում տեսնել: «Եկեք երբեք չմոռանանք ավելի լայն պատկերի մասին: Սահմաններին պատերազմն է մոլեգնում»,- ասել է նա: «Հիմա մեր ամենամոտ գործընկերոջ եւ դաշնակցի հետ առեւտրային պատերազմի ժամանակը չէ»:

Разочарование наступило через два года после того, как избрание президента США Джо Байдена должно было перезагрузить трансатлантические отношения с Евросоюзом. Лидеры ЕС открыто говорят о ссорах, а не только о дружбе. По их словам, конфликт с Вашингтоном — это последнее, чего они хотят, поскольку война в Украине бушует у их порога, и общая решимость необходима для того, чтобы остановить Россию. Но деньги представляют собой угрозу этому единству, пишет AP.
«У нас уже есть война в Европе. Последнее, что нам нужно, — это торговая война», — заявила законодателям вице-президент Европейской комиссии Маргрете Вестагер.
Они обсуждали политику США, которую многие в ЕС считают несправедливым лишением давнего и надежного союзника доступа к прибыльному американскому рынку. Предметом разногласий является Закон США о снижении инфляции,который поощряет климатические технологии американского производства за счет субсидий и, по мнению ЕС, будет несправедливо дискриминировать европейские фирмы.
Трансатлантические партнеры уже давно гордятся свободной торговлей, свободной от чрезмерных субсидий и протекционизма, и этот закон воспринимается Брюсселем как предательство Вашингтоном духа честной конкуренции.
«Элементы (американского) закона рискуют нарушить правила игры и дискриминировать европейские компании», — написала президент Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен лидерам ЕС накануне их саммита в конце года.
В то время как трансатлантические отношения должны укреплять их союз, поскольку они сталкиваются с Россией и все более напористым Китаем, есть много намеков на расширение раскола. Это тем более удивительно, что европейские лидеры приветствовали приход Байдена два года назад как возвращение к теплым отношениям и взаимным обязательствам после четырех лет непростых отношений при Дональде Трампе.
Торговые споры на протяжении десятилетий были красной линией в трансатлантических отношениях, о чем свидетельствуют споры из-за субсидий на самолеты и экспорт стали и затрагивали все, от обработанной гормонами говядины до экспорта спиртных напитков.
Запланированные субсидии в соответствии с Законом о снижении инфляции, принятым Конгрессом США в августе, особенно неприятны для ЕС. Например, покупатели электромобилей имеют право на налоговый вычет в размере до 7500 долларов США, если автомобиль работает на батарее, произведенной в Северной Америке из полезных ископаемых, добытых или переработанных на континенте.
Помимо обращения к лидерам государств-членов, фон дер Ляйен также обратилась в законодательный орган ЕС.
«Особую тревогу вызывают три аспекта. Во-первых, логика «покупай американское», которая лежит в основе значительной части закона. Во-вторых, налоговые льготы, которые могут привести к дискриминации. И, в-третьих, производственные субсидии, которые могут поставить в невыгодное положение европейские компании для решения этих вопросов», — сказала она.
Были сигналы о надвигающейся гонке субсидий «око за око».
«Мы должны дать свой ответ — наш европейский закон», — сказала фон дер Ляйен. «Мы должны убедиться, что инвестиционная помощь и налоговые льготы легче и быстрее достигают соответствующих секторов».
Глава исполнительной власти ЕС заявила, что предложит первоначальные планы в следующем месяце.
Офисы фон дер Ляйен ведут переговоры от имени 27 стран-членов по вопросам торговли и на европейском саммите в четверг, и она ищет любую поддержку, которую она может получить.
ЕС может не только сесть на поезд субсидий и протекционизма, но и подать жалобу во Всемирную торговую организацию или ввести торговые санкции.
Байден признал «сбои» в законодательстве и заявил ранее в этом месяце вместе с президентом Франции Эммануэлем Макроном, что «мы можем внести поправки», чтобы удовлетворить союзников. Но законодатель от Демократической партии, который был ключевым архитектором этой меры, сказал, что не собирается менять ее.
Но, уже выстояв плечом к плечу через восемь раундов санкций против России и убедившись, что необходимость единства с Украиной явно очевидна, фон дер Ляйен хочет видеть ситуацию в перспективе. «Давайте никогда не будем забывать о более широкой картине. На границах бушует война», — сказала она. «Сейчас не время для торговой войны с нашим ближайшим партнером и союзником».