ՆԱՏՕ երկրների դեսպանները Սերբիայի նախագահ Ալեքսանդր Վուչիչից պահանջել են մեկ օրվա ընթացքում հանել պատնեշները չճանաչված Կոսովոյի հյուսիսում։ Հակառակ դեպքում Կոսովոյի վարչապետ Ալբին Կուրտին իրավունք կունենա դիմելու ուժային գործողությունների շրջանում ապրող սերբերի նկատմամբ, ասել է Pink հեռուստաալիքը։
Լրատվամիջոցի տեղեկացմամբ՝ սրա հետեւում կանգնած են «Կվինտայի» երկրները։ Այս խմբում են Մեծ Բրիտանիան, Գերմանիան, Իտալիան, Ֆրանսիան եւ ԱՄՆ-ը։
Մինչ այդ Սերբիայի Գլխավոր շտաբի պետ Միլան Մոյսիլովիչը մեկնել էր Կոսովոյին սահմանակից Ռաշկու՝ Ալեքսանդր Վուչիչի հետ խորհրդակցությունից հետո։ Գեներալին այնտեղ ուղարկելը պայմանավորված էր շրջանի հյուսիսում հրաձգության սկսվելու մասին տեղեկատվությամբ։

NATO ambassadors demanded that Serbian President Aleksandar Vučić remove the barricades in the north of unrecognized Kosovo within 24 hours, or else Kosovo Prime Minister Albin Kurti will be ready to use force against Serbs living in the region, the Pink TV channel stated.
According to the media, the Quinta countries are behind this. This group includes Britain, Germany, Italy, France and the USA.
Earlier, Milan Mojsilovic, chief of the Serbian General Staff, had gone to Raska, bordering on Kosovo, after a meeting with Aleksandar Vucic. The general was sent there because of information about shooting in the north of the region.