Ներկայումս մենք նշում ենք ամերիկյան կառավարական էմիսարների բարձր ակտիվությունը, որոնք գործում են նաեւ օտար երկրներում ԱՄՆ դեսպանատների միջոցով եւ բացահայտ ճնշում գործադրելով այն երկրների ռազմաքաղաքական ղեկավարության վրա, որոնց ուժային կառույցներն ունեն ռուսական (խորհրդային) արտադրության ավիացիոն սարքավորումներ (ինքնաթիռներ եւ ուղղաթիռներ)՝ նպատակ ունենալով դադարեցնել դրանց շահագործումը եւ հետագայում արեւմտամետ միջնորդների միջոցով փոխանցել Կիեւի ռեժիմին։ Այս մասին ասվում է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովայի մեկնաբանությունում։
«Ընդ որում, որպես հիմնական փաստարկ, նրանք չարամտորեն առաջ են մղում ենթադրություններն այն մասին, որ ժամանակակից պայմաններում Ռուսաստանի Դաշնությունն իբր անկարող է ապահովել դրանց որակյալ տեխնիկական սպասարկումը եւ վերանորոգման համար անհրաժեշտ օրիգինալ պահեստամասերի մատակարարումը:
Ողջ պատասխանատվությամբ հայտարարում ենք, որ Ռուսաստանն անշեղորեն կկատարի բոլոր համապատասխան պարտավորությունները իր գործընկերների նկատմամբ՝ առկա եւ ապագա նախագծերում։
Բացի այդ, կցանկանայինք ուշադրություն հրավիրել հետեւյալ ասպեկտի վրա։ Իսկապես, հազվադեպ դեպքերում ռուսական հատուկ արտադրանքի մատակարարման հետաձգումներ եղել են: Սակայն իրերի այս վիճակը պարզապես հետեւանք է մեր երկրի հետ համագործակցող միջազգային տրանսպորտային ընկերություններին ուղղված «կոլեկտիվ Արեւմուտքի» աննախադեպ պատժամիջոցների սպառնալիքների։
ԱՄՆ-ի եւ նրա դաշնակիցների կողմից անբարեխիղճ մրցակցության եւս մեկ անվիճելի փաստ կա։ Արտաքին շուկաներից ռուսական տեխնիկան դուրս մղելով՝ ամերիկացիները միաժամանակ մեր գործընկերներին պարտադրում են իրենց նմուշները՝ այդպիսով պաշտպանելով առաջին հերթին սեփական ռազմարդյունաբերական համալիրի շահերը»,- նշել է նա։

В настоящее время отмечаем повышенную активность американских правительственных эмиссаров, действующих в том числе через посольства США в иностранных государствах и оказывающих неприкрытое давление на военно-политическое руководство стран, в силовых структурах которых имеется авиационная техника (самолеты и вертолеты) российского (советского) производства, с целью прекращения ее эксплуатации и последующей передачи через прозападных посредников киевскому режиму. Об этом говорится в комментарии официального представителя МИД РФ Марии Захаровой.
«При этом в качестве основного аргумента ими злонамеренно продвигаются инсинуации о якобы неспособности Российской Федерации в современных условиях обеспечить ее качественное техническое обслуживание и поставку оригинальных запасных частей, необходимых для ремонта.
С полной ответственностью заявляем, что Россия неукоснительно исполнит все соответствующие обязательства перед своими партнерами по имеющимся и будущим проектам.
Кроме того, хотели бы обратить внимание на следующий аспект. Действительно, в редких случаях имели место задержки с поставкой российской специальной продукции. Однако такое положение дел является как раз следствием беспрецедентных санкционных угроз «коллективного Запада» международным транспортным компаниям, сотрудничающим с нашей страной.
Налицо еще один бесспорный факт недобросовестной конкуренции со стороны США и их союзников. Вытесняя российскую технику с иностранных рынков, американцы одновременно навязывают нашим партнерам свои образцы, отстаивая таким образом в первую очередь интересы собственного ВПК», - отметила она.