Ժամը 11.30-ի տվյալներով՝ Վրաստանի նախագահի ընտրություններին մասնակցել է կոլեգիայի 170 անդամ։ Այս տեղեկությանը լրագրողներին ծանոթացրել է Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի մամուլի խոսնակ Նաթիա Իոսելիանին, տեղեկացրել է Interpressnews-ը։
Նրա խոսքով՝ ընտրությունները կայացել են, քանի որ դրանց մասնակցել է ընտրողների կոլեգիայի անդամների կեսից ավելին։
«Ժամը 11.30-ի դրությամբ գործընթացին մասնակցել է ընտրողների կոլեգիայի 170 անդամ։ Հետեւաբար, ընտրությունները ճանաչվել են կայացած, քանի որ դրանց մասնակցել է կոլեգիայի լրիվ կազմի կեսից ավելին»,- ասել է Իոսելիանին։
Վրաստանի խորհրդարանում այսօր տեղի են ունենում նոր նախագահի ընտրություններոը։ Միակ թեկնածուն «Վրացական երազանքի» առաջադրած նախկին ֆուտբոլիստ Միխայիլ Կավելաշվիլին է, որը բարձրագույն կրթություն չունի։
Ընդդիմությունը չի մասնակցում խորհրդարանի աշխատանքին եւ իր թեկնածուին չի առաջադրել։
Ավելի վաղ Զուրաբիշվիլին նախագահական ընտրություններն անվանել էր «պարոդիա» եւ «սադրանք»։ Ինչպես եւ ընդդիմությունը, նա խորհրդարանը համարում է ոչ լեգիտիմ։ Սալոմե Զուրաբիշվիլին նշել է, որ չի պատրաստվում վայր դնել լիազորությունները, մինչեւ որ երկրում տեղի ունենան նոր խորհրդարանական ընտրություններ։
Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեն հայտնել է, որ Զուրաբիշվիլին, այնուամենայնիվ, ստիպված կլինի «գնալ թոշակի» Կավելաշվիլու երդմնակալությունից հետո դեկտեմբերի 29-ին։

По данным на 11:30, участие в избрании президента Грузии приняли 170 членов коллегии. С указанной информацией журналистов ознакомила пресс-спикер Центральной избирательной комиссии Грузии Натия Иоселиани, сообщает Interpressnews.
По ее словам, выборы состоялись, так как в них приняло участие больше половины из полного состава членов избирательной коллегии.
«По данным на 11:30, в процессе приняли участие 170 членов избирательной коллегии. Соответственно, выборы признаны состоявшимися, так как в них уже приняло участие больше половины из полного состава членов коллегии», - заявила Иоселиани.
В парламенте Грузии сегодня проходят выборы нового президента. Единственный кандидат – выдвинутый правящей «Грузинской мечтой» экс-футболист Михаил Кавелашвили без высшего образования.
Оппозиция не участвует в работе парламента и не выдвигала своих кандидатов.
Ранее Зурабишвили назвала президентские выборы «пародией» и «провокацией». Как и оппозиция, она считает парламент нелигитимным. Зурабишвили не собирается складывать полномочия до тех пор, пока в стране не будут проведены новые парламентские выборы.
Премьер-министр Грузии Ираклий Кобахидзе заявил, что Зурабишвили все же придется «уйти на пенсию» после инаугурации Кавелашвили 29 декабря.