Սոցիալական արդարության համաշխարհային օրը (World Day of Social Justice), սկսած 2009-ից, նշվում է ամեն տարի։ ՄԱԿ ԳԱ այս տոնը հռչակել է 2007թ․ նոյեմբերի 26-ի № A/RES/62/10 հատուկ բանաձեւով։ Նոր ամսաթվի՝ փետրվարի 20-ի համար նախապայման է դարձել բարձր մակարդակով համաշխարհային հանդիպումը, որն անցկացվել է Կոպենհագենում 1995թ․ մարտին, եւ որտեղ հռչակվել են ժամանակակից հասարակության սոցիալական զարգացման խնդիրները, հայտնում է Calend-ը։
Միացյալ ազգերի կազմակերպության անդամ-պետությունները փետրվարի 20-ը նվիրում են ազգային մակարդակով միջոցառումների անցկացմանը, որոնք նպաստում են սոցիալական արդարության ամրապնդմանը եւ ամեն տարի նոր թեմա ունեն։
Կազմակերպիչների մտահղացմամբ՝ միջազգային օրը պետք է նպաստի աղքատության վերացմանը, մարդկանց լիարժեք զբաղվածությամբ եւ արժանապատիվ աշխատանքով ապահովմանը, տղամարդկանց ու կանանց հավասարության ձեռքբերմանը, ինչպես նաեւ սոցիալական բարեկեցության եւ սոցիալական արդարության կայացմանը բոլորի համար։
Սոցիալական արդարությունը խաղաղ ու բարեկեցիկ համակեցության հիմնարար սկզբունք է  ինչպես առանձին երկրներում, այնպես էլ տարբեր երկրների միջեւ։ ՄԱԿ-ը սոցիալական արդարության ձգտումը համարում է իր գլխավոր առաքելություններից մեկը։ Կազմակերպությունը սատարում է արդարության սկզբունքները՝ հեռացնելով այն արգելքները, որ կանգնում են մարդկանց առջեւ կապված նրանց սեռի, տարիքի, ռասայի, էթնիկ կամ կրոնական պատկանելության, մշակույթի կամ հաշմանդամության հետ։
Այս ուղղությամբ աշխատող փաստաթղթերից մեկը Արդար գլոբալիզացիայի նպատակով սոցիալական արդարության հռչակագիրն է։ Այնտեղ շեշտը դրվում է զբաղվածության, սոցիալական երկխոսության եւ հիմնարար սկզբունքների ու աշխատավայրում իրավունքների ապահովման միջոցով բոլորի համար արդար արդյունքների ձեռքբերման երաշխիքների վրա։

Всемирный день социальной справедливости (World Day of Social Justice) отмечается ежегодно, начиная с 2009 года. Генеральная ассамблея ООН провозгласила об установлении этого праздника в специальной резолюции № A/RES/62/10 от 26 ноября 2007 года. Предпосылкой для возникновения новой даты — 20 февраля — стала всемирная встреча на высшем уровне, которая прошла в Копенгагене в марте 1995 года, и на которой были провозглашены задачи социального развития современного общества, передает Calend
Государства-члены Организации Объединенных Наций посвящают день 20 февраля проведению на национальном уровне мероприятий, способствующих укреплению социальной справедливости, которые каждый год посвящены определенной теме.
По замыслу организаторов, международная дата должна способствовать искоренению нищеты, обеспечению людей полной занятостью и достойной работой, достижению равноправия мужчин и женщин, а также установлению социального благосостояния и социальной справедливости для всех.
Социальная справедливость является основополагающим принципом мирного и благополучного сосуществования как в самих странах, так и между различными странами. ООН считает стремление к социальной справедливости одной из своих главных миссий. Организация поддерживает принципы справедливости, устраняя барьеры, возникающие перед людьми в силу их пола, возраста, расовой, этнической или религиозной принадлежности, культуры или наличия инвалидности.
Один из основных документов, работающих в этом направлении, — Декларация о социальной справедливости в целях справедливой глобализации. В ней делается упор на гарантии достижения справедливых результатов для всех посредством обеспечения занятости, социального диалога и основополагающих принципов и прав на рабочем месте.