Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն դեկտեմբերի 4-ին վերադասավորումներ է կատարել երկրի կառավարության կազմում: «Բելառուսկիե նովոստիի» փոխանցմամբ՝ վերադասավորումները վերաբերել են պաշտպանության, էկոնոմիկայի, հարկերի, տեղեկատվության, աշխատանքի եւ սոցիալական ապահովության նախարարություններին:
Պաշտպանության նոր նախարար է դարձել Յուրի Ժադոբինը, որ նախկինում զբաղեցնում էր Անվտանգության խորհրդի պետքարտուղարի պաշտոնը, նախագահի գործերի կառավարիչ է նշանակվել Նիկոլայ Կորբուտը, էկոնոմիկայի նախարար՝ Նիկոլայ Սնոպկովը, հարկահավաքության՝ Վլադիմիր Պոլույանը, տեղեկատվության՝ Օլեգ Պրոլեսկովսկին:
Բելառուսական կառավարության վերադասավորումների պատճառների մասին դեռ չի հայտնվում: Սակայն Լուկաշենկոյի նախաձեռնության արձագանքներն իրենց երկար չեն սպասեցրել: «Ռազմավարություն» վերլուծական կենտրոնի ղեկավար Լեոնիդ Զայիկոյի կարծիքով, կառավարությունում զանգվածային վերադասավորումներն ընդամենը բյուրոկրատական խառնաշփոթ են: «Դա համընկնում է իրավիճակի ընդհանուր գնահատականի հետ: Կառավարության անդամների հետ վերջին հանդիպմանը Ալեքսանդր Լուկաշենկոն նրանց անբաններ է անվանել եւ անբաններին փոխարինել է իրենց տեղակալներով: Ես այդ կադրային փոփոխությունները լուրջ չէի համարի»,- կարծում է Զայիկոն:

Президент Беларуси Александр Лукашенко провел 4 декабря перестановки в кабинете министров страны. По информации Белорусские новости, они затронули министерства обороны, экономики, налогов, информации, а также труда и социальной защиты.
Новым министром обороны, как сообщают местные СМИ, стал Юрий Жадобин, ранее занимавший пост государственного секретаря Совета безопасности, управляющим делами президента был назначен Николай Корбут, министром экономики — Николай Снопков, министром по налогам и сборам — Владимир Полуян, министром информации — Олег Пролесковский.
Чем обусловлены перестановки в белорусском правительстве пока не сообщалось. Однако отголоски по поводу инициативы Лукашенко не дали себя долго ждать. Так руководитель аналитического центра «Стратегия» Леонид Заико, комментируя массовые перестановки в кабинете министров страны, назвал их лишь бюрократической суетой, сообщает «БелаПан». «Это совпадает с общей оценкой ситуации. Александр Лукашенко на последней встрече с членами правительства сказал, что они бездельники, и поменял бездельников на их замов. Но я бы не назвал эти кадровые назначения какими-то знаковыми переменами. Это бюрократическая суета»,- считает Заико.