Փրկարարները հայտնաբերել են Լիբանանի ափերի մոտ Ethiopian Airlines ընկերության Boeing-737 ինքնաթիռի վթարման արդյունքում զոհված 14 անձանց դիակները, հաղորդում է Reuters-ը՝ վկայակոչելով երկրի տրանսպորտի նախարարին:
Ինքնաթիռում եղել են 91 հոգի, ներառյալ՝ անձնակազմի 8 անդամները: Ուղեւորներից 54-ը լիբանանցիներ են, 22 եթովպացի, 2 բրիտանացի, մեկ ռուսաստանցի, կանադացի, ֆրանսիացի, սիրիացի եւ իրաքցի:
Ընկերությունը, որին պատկանում է կործանված ինքնաթիռը, հայտարարել է, թե տեղեկություններ չկան փրկվածների մասին:
«Ես կապի մեջ եմ Լիբանանի իշխանությունների հետ, որոնք դեռ չեն հաստատում վթարի հետեւանքով փրկվածների մասին լուրը»,- ըստ Գազետա.ռու-ի՝ հայտնել է ընկերության ներկայացուցիչը:
Որոնողա-փրկարարական աշխատանքները իրականացվում են Նաամեղտ գյուղից 3,5 կմ հեռավորության վրա:
Ինքնաթիռի կործանման պատճառը, ըստ Լիբանանի նախագահ Միշել Սուլեյմանի, դժվար թե ահաբեկչությունը լինի: Մասնագետները չեն բացառում, որ պատճառը կայծակն է:
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էր NEWS.am-ը, Ethiopian Airlines ավիաընկերությանը պատկանող Boeing-737 ինքնաթիռը, որը Բեյրութ-Ադիս Աբեբա չվերթն էր կատարում, հունվարի 25-ի առավոտյան վթարի է ենթարկվել Միջերկրական ծովում:
Ինքնաթիռը, որում եղել են 92 մարդ, այդ թվում օդանավի անձնակազմը, անհետացել է ռադարների տեսադաշտից թռիչքից մի քանի րոպե անց: Հաղորդում է Reuters-ը: Ամենայն հավանականությամբ, ինթնաթիռն այրվել է օդում: Ականատեսների վկայությամբ, իրենք տեսել են այրվող ինքնաթիռը եւ ջրի տակից առկայծող կրակի բոցեր:

Спасатели обнаружили 14 тел погибших в результате крушения Boeing-737 компании Ethiopian Airlines у берегов Ливана, сообщает Reuters со ссылкой на министра транспорта страны.
Всего на борту самолета находился 91 человек, включая 8 членов экипажа. Среди пассажиров — 54 ливанца, 22 эфиопа, 2 британца, а также россиянин, канадец, француз, сириец и гражданин Ирака.
В свою очередь компания, которой принадлежал упавший самолет, заявила, что сведений о том, что кому-то удалось выжить в авиакатастрофе, не поступало.
«Я контактирую с властями Ливана, которые пока не подтверждают, что кому-то удалось выжить в катастрофе», – сообщил представитель компании, передает Газета.ru.
Поисково-спасательная операция ведется в 3,5 км к западу от деревни Наамехта.
В небе поблизости от городка Нааме, в 20 км от столицы, кружат вертолеты ливанских ВВС. Им помогают вести поиск военные моряки с кораблей, входящих в эскадру Временных сил ООН в Ливане.
Причиной крушения самолета, как заявил президент Ливана Мишель Сулейман на специальной пресс-конференции, вряд ли могла стать диверсия. Специалисты не исключают, что к аварии привело попадание молнии — полет проходил в условиях сильной грозы.
Как ранее сообщало Новости Армении-NEWS.am Boeing-737 авиакомпании Ethiopian Airlines, выполнявший рейс Бейрут- Аддис-Абеба, утром 25 января потерпел крушение над Средиземным морем.
Самолет исчез с радаров через несколько минут после взлета. Судя по всему лайнер загорелся в воздухе. По словам очевидцев, они видели горящий самолет и вспышки пламени над водой.