Հայկական կողմն առաջիկայում մտադիր է դիմել ՄԱԿ-ի խտրականության կանխարգելման կոմիտեին: Դիմումը կապված է հանցագործ Ռամիլ Սաֆարովի արտահանձման եւ ներման գործի հետ:
Ինչպես մամուլի ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի արդարադատության փոխնախարար ԹԵղիշե Կիրակոսյանը, դիմումը հիմնված է ՄԱԿ-ի բոլոր տիպի խտրականությունների կանխման կոնվենցիայի 11-րդ հոդվածի վրա: Կոմիտեի ուշադրությունը հրավիրվելու է հայերի նկատմամբ Ադրբեջանի վարած խտրական քաղաքականության, հայերի նկատմամբ ատելության քարոզի վրա: «Հայաստանի Հանրապետությունը վստահ է, որ մարդասպան Ռամիլ Սաֆարովի արտահանձնումը, նրա փաստացի արդարացումն ու հերոսացումը միջազգային իրավոնքի կոպիտ խախտումներ են»,- ասել է Կիրակոսյանը:
Հիշեցնենք, 2004թ. փետրվարի 19-ին Բուդապեշտում Ռամիլ Սաֆարովը քնած ժամանակ կացնահարել էր հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանին, ինչի համար հունգարական դատարանի կողմից դատապարտվել էր ցմահ ազատազրկման: Երկու սպաներն էլ մասնակցում էին ՆԱՏՕ-ի «Գործընկերություն հանուն խաղաղության» ծրագրի շրջանակում կազմակերպված անգլերեն դասընթացներին: Հայ մյուս սպային սպանելու ոճրագործի փորձը ձախողվել էր: 2006թ. ապրիլի 13-ին Բուդապեշտի դատարանը Սաֆարովին դատապարտել էր ցմահ ազատազրկման` առանց 30 տարի ներման իրավունքի:
Սակայն ս/թ. օգոստոսի 31-ին Հունգարիայի կառավարությունը Սաֆարովին արտահանձնել էր Ադրբեջան, որտեղ նրան անհապաղ ազատել էին, մեծարել իբրեւ ազգային հերոսի, կոչումը բարձրաձրել, բնակարան եւ նպաստ հատկացրել: Նույն օրը Հայաստանը հայտարարել էր Հունգարիայի հետ դիվանագիտական հարաբերությունները կասեցնելու մասին:

March 01, 2013 | 13:22 YEREVAN.- Armenia will soon appeal to the UN Committee on the Elimination of Racial Discrimination regarding extradition and pardon of axe-murderer Ramil Safarov.
The appeal will be based on Article 11 of the UN Convention on the Elimination of All Forms of Racial Discrimination, Deputy Justice Minister Yeghishe Kirakosyan told reporters on Friday.
The Committee’s attention will be drawn to Azerbaijan’s policy on discrimination and propaganda of hatred against Armenians.
“The Republic of Armenia is confident that extradition of murderer Ramil Safarov, his pardon and glorification is a gross violation of the international law,” Deputy Minister said.
Ramil Safarov, a lieutenant in the Azerbaijani military, was extradited on August 31, 2012 from Hungary, where he was serving a life sentence—and with no expression of either regret or remorse—for the premeditated axe murder of Armenian lieutenant Gurgen Margaryan, in his sleep, during a NATO Partnership for Peace program in Budapest back in 2004. Safarov had planned on killing the other Armenian military serviceman, who likewise was attending the aforesaid program, but he was unable to carry out this plan.