Հին եւ նոր տարու միջեւ ընկած սահմանը հաճախ առիթ է ծրագրեր կազմման, զգեստապահարանը թարմացնելու, ընկերներին եւ ծանոթներին զանգահարելու համար: Հոգեբանը պատմում է:
Փորձը ցույց է տալիս, որ նոր տարվա սկիզբը լավագույն ժամանակն է ծրագրեր կազմելու, զգեստապահարանը թարմացնելու, ընկերներին եւ ծանոթներին զանգահարելու համար:
Մոսկվայի պետական հոգեբանական- մանկավարժական համալսարանի հոգեբանության ամբիոնի դոցենտ Ալեքսանդր Սոսլանդի կարծիքով՝ նոր տարվա սկիզբը հաջող ժամանակ է գործողությունների շուրջ մտածելու եր դրանք ծրագրելու համար, մասնավորապես աշխատանքի վայրի կամ բնակարանի փոփոխության հարցում, հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստին:
Նրա խոսքով՝ ձմեռը լուրջ ու վճռական գործողությունների համար լավագույն ժամանակաշրջանը չէ: Ավելի լավ կլինի դրանք թողնել գարնանը:
Այնուամենայնիվ, հոգեբանը խորհուրդ է տալիս նոր տարին սկսել ընկերներին եւ հարազատներին զանգերով եւ նրանց հետ հանդիպումներով:
Նոր Տարին հիանալի առիթ է զանգահարել բոլոր նրանց, ում հետ վաղուց չեք շփվել: Փորձը ցույց է տալիս, որ զրուցակիցն ուրախ կլինի լսել ձեզ՝ նույնիսկի երկար ընդմիջումից հետո: Զգացողություն կլինի, թե նա ամբողջ ժամանակ սպասել է ձեր զանգին: Ամանորյա տոները լավագույն առիթն են այն ծանոթների, ընկերների ու բարեկամների հետ հանդիպումների համար, որոնց  տարվա ընթացքում ժամանակ չէր լինում ուշադրություն դարձնել:
Հատոււկ կանանց եւս մեկ խորհուրդ է տրվում: Թեեւ կանայք տարին շարունակ թարմացնում են իրենց զգեստապահարանը, ամանորյա տոներն այն թարմացնելու առիթ են:
Խորհուրդ է տրվում ամանորյա տոներին մտածել անցյալի մասին եւ երազել ապագայի մասին:
Նոր տարին միշտ կապված է թարմացումների հետ: Սա հարմար ժամանակ է մտածելու այն մասին, թե ինչն է պակասում, որ գուցե դուք չեք զգացել, եւ ինչպես կարելի է  դա լրացնել:  Մենք միշտ չէ, որ գոհ ենք նախորդ տարուց, նույնիսկ եթե նախկինում դրա հետ վիթխարի ծրագրեր էին կապում: Այժմ  պետք է ժամանակ գտնել հետեւություններ կատարելու համար. մեկուսանալ ու մտորել: Գրանցեք ձեր մտքերը. մեկ տարի անց  կարող եք կարդալ եւ ուրախանալ, տխրել կամ ծիծաղել դրանց վրա, կամ հերթական անգամ բողոքել ձեր ալարկոտությունից:

Рубеж между старым и новым годом – часто повод построить планы, обновить гардероб, позвонить друзьям и знакомым. Психолог рассказал
Практика показывает, что начало года как нельзя лучше подходит для того, чтобы построить планы, обновить гардероб, позвонить родным и друзьям.
По мнению доцента кафедры психологии Московского государственного психолого-педагогического университета Александра Сосланда, начало года — удачное время, чтобы подумать и распланировать свои действия, в частности в вопросе смены места работы или жительства, сообщает РИА Новости.
По его словам, что зима не самое лучшее время для серьезных и решительных поступков. Лучше оставить подобные планы на весну.
Тем ни менее, психолог советует начать новый год со звонков друзьям и близким и со встреч с ними.
Новый год — отличный повод позвонить  тем, с кем вы давно не общались.  Опыт показывает, что собеседник будет рад вас слышать, даже несмотря на длинный перерыв в общении. Будет ощущение, что он все время ждал вашего звонка. Новогодние праздники как нельзя лучше подходят и для встреч со знакомыми, друзьями, родственниками, которым в течение года не было времени и возможности уделить должного внимания.
Психолог также советует выбросить старое и приобрести новое. Так, в некоторых странах существует  давняя традиция — выбрасывать перед Новым годом ставшие ненужными вещи. Таким образом люди прощаются с прошлым и открывают чистую страницу своей жизни.  Точно так же можете поступить и вы — одно выбросить, другое переставить, освободив место для чего-то нового.
Специально для женщин дается еще один совет. Хоть женщины и обновляют свой гардероб круглый год, пусть новогодние праздники станут еще одним поводом его пополнить. В этом удовольствии отказывать себе точно не стоит.
Настойчиво рекомендуется также в новогодние праздники подумать о прошлом и помечтать о будущем.
Наступление Нового года всегда ассоциируется с обновлениями. Это удачное  время для того, чтобы подумать  о том, чего вам не хватает, что, может быть, вы еще не прочувствовали и как это воплотить в жизнь. Мы не всегда довольны тем, как прожили уходящий год, даже если ранее строили на него грандиозные планы. Теперь нужно найти время, чтобы сделать выводы: уединиться и помедитировать. Запишите свои  мысли — через год их можно будет прочесть, обрадоваться, погрустить или посмеяться над собой. Или в очередной раз посетовать на свою лень.