ՅՈՒԿՈՍ-ի նախկին ղեկավար Միխայիլ Խոդորկովսկին իր հետագա գործունեությունը մտադիր է կապել Ռուսաստանում ապօրինի ազատազրկվածների իրավունքների պաշտպանության հետ:
«Կարծում եմ՝ դա քաղաքականության հետ որեւէ կերպ կապված չէ: Ես հասկանում եմ իմ պատասխանատվությունը քաղաքացիական հասարակության, ԶԼՄ-ների եւ այն մարդկանց առջեւ, որոնք ինձ օգնել են: Եւ ես էլ ուզում եմ օգնել մարդկանց: Չի կարելի հանգիստ ապրել՝ իմանալով, որ բանտերում քաղբանտարկյալներ են պահվում: Կարծում եմ՝ այդ պայքարը յուրաքանչյուր նորմալ քաղաքացու խնդիրն է»,- ասել է խոդորկովսկին Շվեյցարիայում, ուր ժամանել է հունվարի 5-ին:
Նա նշել է, որ իր այցը մասնավոր է, կնոջ՝ Իննայի հետ որդիներին դպրոց է բերել: Նա նաեւ նշել է, թե չգիտի, որտեղ է մշտապես բնակվելու:

Бывший глава ЮКОСа Михаил Ходорковский свою дальнейшую деятельность намерен связать с борьбой за права несправедливо осужденных в России.
«С политикой, на мой взгляд, это никак не связано. Я понимаю свою ответственность перед гражданским обществом, СМИ и теми людьми, которые помогли мне выйти на свободу. И я тоже хочу помочь другим людям. Нельзя спокойно жить, зная, что в тюрьмах содержатся политзаключенные. Думаю, что бороться за освобождение несправедливо осужденных является задачей каждого нормального гражданина», - заявил Ходорковский в Швейцарии, куда прибыл 5 января.
По его словам, что цель его визита в страну – частная: он вместе с женой Инной провожает своих двух сыновей обратно в швейцарскую школу. Ходорковский также сказал, что еще не определился с постоянным местом жительства, сообщает ИТАР-ТАСС.