Ռուսաստանի 43շրջաններում դիտվում է բնակչության բնական աճ: 2013-ի տասնմեկ ամիսների ընթացքում ծնվել է  1743,3 հազար երեխա, հաղորդում է «Ֆեդերալ Պրեսս»-ը՝ վկայակոչելով Ռուսաստանի աշխատանքի նախարարության մամուլի ծառայությունը:
Մի շարք շրջաններում ծնելիությունը ավելացել է 1-2 տոկոսով: Ըստ որում, մահացության մակարդակը նվազել է: 2013-ի հունվար-նոյեմբերին մահացել է 1720,6 հազար մարդ, ինչեւ տասնինը հազարով քիչ է 2012-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ:  Մահացածների թվաքանակի անկում է գրանցվել 69 շրջաններում:
Ընդհանուր առմամբ, նախորդ տարվա հունվար-նոյեմբեր ամիսներին բնակչության բնական աճը կազմել է մոտ քսան հազար:

В 43 регионов России наблюдается естественный прирост населения. За 11 месяцев 2013 года родились 1743,3 тысячи детей, рост числа родившихся отмечен в 31 регионе РФ. Об этом сообщает «ФедералПресс» со ссылкой на пресс-службу Министерства труда России.
«На 2 и более процента рождаемость выросла в республике Татарстан, Карачаево-Черкесия, Хабаровский край, Новосибирская, Московская, Томская области, Санкт-Петербурге», – заявил министр труда и социальной защиты РФ Максим Топилин.
В ряде регионов рождаемость выросла на 1-2 %. При этом смертность снижается. В январе-ноябре 2013 года умерли 1720,6 тысячи человек, что на 19 тысяч человек меньше, чем за аналогичный период 2012 года. Снижение числа умерших зарегистрировано в 69 регионах.