Նյու Յորքի Կոլումբիական համալսարանում պետական ռեժիմների զանգվածային դաժանությունների մասին «Համատեղ արխիվներ. պատմական կապեր» խորագրով ցուցահանդես կանցկացվի: Այս մասին գրում է թուրքական Today’s Zaman-ը:
Ցուցահանդեսի կազմակերպիչները կանայք են՝ ամերիկյան արվեստաբան Քեթրին Կոնը եւ նրա թուրք գործընկերուհի Իշըն Օնոլը:
«Հիշողությունը նյութ է, որից մենք կազմված ենք: Բայց այն ապրում է նաեւ մեզ շրջապատող առարկաներում: Այն կարելի է ցուցադրել, ներկայացնել: Հետապնդումների, պատերազմների եւ ցեղասպանությունների ժամանակ, երբ մարդու հոգեւոր ամբողջականությունը վտանգի տակ է, հիշողությունը կարող է վերածվել չսպիացող վերքի»,- ցուցահանդեսի կատալոգում գրել են կազմակերպիչները:
Նրանց նպատակն է ցույց տալ, թե ինչպես կարող է այդպիսի ցավագին անցյալի մասին հիշողությունը հանդուրժողականության վերածվել:
Նկարիչ եւ ակտիվիստ Այլըն Թեքիների ստեղծած աշխատանքներից մեկը ցույց է տալիս վերջին 30 տարիների ընթացքում Թուրքիայում եւ Սիրիայում իրականացված զանգվածային սպանությունները. 1988 թվականին Հալաբյայի ջարդերը՝ քրդերի դեմ քիմիական հարձակումը, որի ընթացքում շուրջ 5 հազար մարդ զոհեց, ավելի քան 9 հազարը՝ տուժեց, 1993 թվականին Սվազի ջարդերը, որի ժամանակ ծայրահեղ աջերը 35 մարդ սպանեցին, ինչպես նաեւ այրեցին այն հյուրանոցը, որտեղ հավաքված էր ալեւիների մտավորականությունը, եւ 2011 թվականին Ուլուդերեում իրականացված օդային հարձակումը, երբ թուրքական երկու ռեակտիվները, ազդանշան ստանալով, որ ահաբեկչական խմբավորումը պատրաստվում է հատել թուրք-իրաքյան սահմանը, գնդակահարեցին 34 խաղաղ քրդերի: Թեքիների աշխատանքը կենտրոնացած է «պաշտոնական» լեզվի վրա, որի միջոցով այդ իրադարձությունները ներկայացվում են լրատվամիջոցներում եւ դասագրքերում:
Թուրքիայից եւս մեկ աշխատանք նվիրված է այն կանանց, որոնց ամուսիններն անհետացել են ձերբակալությունների ժամանակ: Hafıza Merkezi (Ճշմարտության, արդարության եւ հիշողության կենտրոն) կենտրոնի 2013 թվականի զեկույցի համաձայն, այդ կերպ անհետացածները 13.536-ն են՝ 1980 թվականի սեպտեմբերին սկսված ռազմական հեղաշրջումից ի վեր:
«Նկարչուհի Սիլվանա Տեր-Մկրտչյանն էլ ներկայացնում է 1915 թվականին անատոլիական հայերի դեմ դաժանությունները: Նա հրավիրել է այն մարդկանց ժառանգներին, որոնց 1915 թվականին հարկադրել են լքել իրենց տները, եւ խնդրել լուսանկարներից գորգ գործել»,- նշված է պարբերականում:

В Колумбийском университете в Нью-Йорке пройдёт Выставка «Совместные архивы – исторические связи» о массовых жестокостях государственных режимов, передают турецкая Today’s Zaman.
Организаторы выставки – женщины: американский искусствовед Кэтрин Кон и её турецкая коллега Ишын Онол.
«Память – это материя, из которой мы состоим. Но она живёт и в предметах вокруг нас. Её можно показать, представить. Во время преследований, войны и геноцида, когда духовная целостность человека под угрозой, память может превращаться в незаживающую рану», - написали организаторы в каталоге к выставке.
Цель организаторов – показать, насколько память о таком болезненном прошлом может дать ростки солидарности.
Свидетельства о развязанных государством жестокостях организаторы хотят собрать в архивы.
«Создаём ли мы архив об истории курдов и их массовых депортаций, или об истории семьи, около 10 лет жившей без крова в США, или об акциях протеста женщин при диктатуре в Чили, или о женщинах, чьи мужья исчезли в современной Турции, эти работы объединяют личную потерю с памятью общества, которую организует пресса», - отмечают организаторы.
Одна из работ созданная художником и активистом Айлын Текинер, показывает три массовых убийства в Турции и Сирии за последние 30 лет: погром в Халабья в 1988 г – химическая атака против курдов, в которой погибло около 5 тысяч и пострадало более 9, погром в Сивасе в 1993, когда более 35 человек было убито ультраправыми, поджёгшими гостиницу, где собралась интеллигенция алавитов, и воздушный удар в Улудере в 2011 г, когда два турецких реактивных самолёта6 получив сигнал, что группа террористов собирается пересечь иракско-турецкую границу, расстреляла 34 мирных курда. Работа Текинер сосредоточена на «официальном» языке, которым изложены эти события в репортажах и учебниках.
Ещё одна работа из Турции посвящена женщинам, мужья которых пропали во время задержания. Согласно отчёту от 2013 г центра Hafıza Merkezi (Центр правды, справедливости и памяти) число таких пропавших составило 1 3536 начиная с военного переворота в сентябре 1980 г. Видеотриптих «Фотография на руках» показывает глубоко личные воспоминания об этих людях.
«Художница Сильвина Тер-Мегердчян обращается к жестокостям против анатолийских армян в 1915 году. Она пригласила потомков тех, кого заставили покинуть свои дома в 1915г, и попросила соткать ковёр и фотографий. Снимки, объединённые швами – иносказание об утраченной возможности», - пишет газета.