Ռուսաստանի եւ Հայաստանի ռազմատեխնիկական համագործակցությունը համալիր բնույթ ունի եւ զարգանում է մեր երկրների դաշնակցային հարաբերությունների հունում: ՏԱՍՍ-ի հետ զրույցում այս մասին հայտարարել է Հայաստանում ՌԴ դեսպան Իվան Վոլինկինը:
Նրա խոսքով՝ պայմանագրաիրավական բազան պարբերաբար կատարելագործվում է: «Ինչպես տեղյակ եք, անցյալ տարեվերջին ստորագրվել է զորքերի միավորված խմբավորման ստեղծման մասին հմաձայնագիրը, վերջերս ուժի մեջ մտավ Կովկասյան տարածաշրջանում ՀՕՊ միավորված տարածաշրջանային համակարգի ստեղծման մասին համաձայնագիրը»,- ասել է նա:
Ռուսական սպառազինության մատակարարումների, նաեւ պաշտպանական արդյունաբերության ռոսական եւ հայկական ձեռնարկությունների միջեւ կոոպերացիայի զարգացման հրատապ հարցերը պարբերաբար քննարկվում են Ռազմատեխնիկական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովում (անցյալ տարվա սեպտեմբերին տեղի ունեցավ հանձնաժողովի 11-րդ նիստը):

Военно-техническое сотрудничество между Россией и Арменией носит комплексный характер и развивается в русле союзнических отношений между нашими странами. Об этом в интервью ТАСС заявил посол РФ в Армении Иван Волынкин.
По его словам, систематически совершенствуется договорно-правовая база. «Как вы знаете, в конце прошлого года подписано соглашение о создании объеденной группировки войск, недавно вступило в силу соглашение о создании объединенной региональной системы ПВО в Кавказском регионе», - сказал он.
Актуальные вопросы поставок российских вооружений, а также развития кооперации между российскими и армянскими предприятиями оборонно-промышленного комплекса регулярно рассматриваются межправительственной комиссией по ВТС (в сентябре прошлого года состоялось ее одиннадцатое заседание).