Հայաստանի վերահսկիչ պալատի նախագահի պաշտոնից հրաժարական տալու իմ որոշման հիմքում քաղաքականություն վերադառնալու մասին Գագիկ Ծառուկյանի որոշումն էր։ Այս մասին փետրվարի 10-ին՝ ԲՀԿ 9-րդ համագումարի ժամանակ, ասել է ԲՀԿ նախընտրական շտաբի ղեկավար Իշխան Զաքարյանը։
Նրա խոսքով՝ հրաժարականի որոշումն իրեն հեշտ է տրվել։ «Ես կոչ եմ անում հավատալ մեր ընդհանուր հաջողությանը։ Չիրականացած ծրագիր չի լինի։ Վստահ եմ, որ մենք հաջողություն կունենանք, քանի որ Գագիկ Ծառուկյանը Հայաստանում հաջողության խորհրդանիշներից մեկն է։ Նա հաջողության է հասել բոլոր ոլորտներում, որոնցում գործել է՝ սպորտ, բարեգործություն»,– ասել է Զաքարյանը։

В основе моего решения подать в отставку с должности председателя Контрольной палаты Армении лежит решение Гагика Царукяна вернуться в политику. Об этом 10 февраля, выступая на 9-ом съезде партии «Процветающая Армения», заявил бывший глава Контрольной палаты, руководитель предвыборного штаба «ПА» Ишхан Закарян.
По его словам, решение об отставке далось ему с легкостью. «Я призываю верить в наш общий успех. Не будет программы, которая окажется невыполненной. Уверен, что у нас будет успех, поскольку Гагик Царукян в Армении – один из символов успеха. Он достиг успеха во всех сферах, в которых действовал – спорт, благотворительность», - подчеркнул Закарян.