Հայ- թուրքական սահմանն անցած տարվա մայիսին հատած՝ Պակիստանի քաղաքացի Աբրար Զաֆարը դատապարտվել է 1 տարվա ազատազրկման: Նման դատավճիռ է կայացրել Արարատի եւ Վայոց ձորի մարզերի ընդհանուր իրավասության դատարանը:
Դատարանում Զաֆարն իրեն առաջադրված մեղադրանքը չի ընդունել: Նա ցուցմունք է տվել, որ ինքն սահմանն ապօրինի հատելու մտադրություն չի ունեցել, Պակիստանից Թուրքիա էր գնացել աշխատելու, գումար հավաքելու, այնուհետեւ Եվրոպա մեկնելու համար, սակայն խնդիրներ է ունեցել, փորձել փախչել եւ հայտնվել Հայաստանում:
Դատարանը 25-ամյա պակիստանցուն մեղավոր է ճանաչել Քրեական օրենսգրքի 329-րդ հոդվածի 1-ին մասով եւ դատապարտել 1 տարվա ազատազրկման: Պատժի սկիզբը դատարանը հաշվել է 2016թ. մայիսի 14-ից, ինչը նշանակում է՝ շուրջ մեկ ամսից պակիստանցի երիտասարդը կլինի ազատության մեջ:
Ըստ մեղադրական եզրակացության՝ Աբրար Զաֆարը Հայաստանին սահմանամերձ Թուրքիայի տարածքից 2016 թվականի մայիսի 14-ին հասել է հայ-թուրքական պետական սահման: Առանց պատշաճ թույլտվության՝ նա ապօրինի հատել է ՀՀ պահպանվող պետական սահմանը, որից հետո հաղթահարելով ինժեներատեխնիկական առգելքներն ու էլեկտրոնային ազդանշանային համալիրը՝ շարժվել Արարատի մարզի Արաքսավան գյուղի ուղղությամբ: Նույն օրը ժամը 13:00-ին Աբրար Զաֆարը հայտնաբերվել է էլեկտրոնային ազդանշանային համալիրից 400 մետր հեռավորության վրա եւ ձերբակալվել է:
Ավելի վաղ ՀՀ-ում Ռուսաստանի ԱԴԾ սահմանապահ վարչության մամուլի ծառայությունից հայտնել էին, որ նախնական հարցաքննության ժամանակ Զաֆարը պարզաբանել էր, որ Պակիստանի քաղաքացի է, 1998-ին ծնված ու մտադիր էր Հայաստանի տարածքով հասնել Եվրոպա:

YEREVAN. – Pakistani citizen Abrar Zafar, who had illegally crossed into Armenia from Turkey in May 2016, has been sentenced to one year in prison.
The Court of First Instance of the Ararat and Vayots Dzor Provinces of Armenia has reached this verdict.
At court, however, Zafar plead innocent. He testified that he had no intention of crossing the Turkish-Armenian border illegally, he had gone from Pakistan to Turkey to work and save money to be able to head for Europe, but he had come across problems, attempted to flee, but ended up in Armenia.
The court found the 25-year-old Pakistani guilty under the Criminal Code of Armenia, and handed down a one-year prison sentence. The Court, however, set May 14, 2016 as the beginning of this sentence, which means the young Pakistani man will be set free in about a month.
According to the indictment, Abrar Zafar had reached the Turkish-Armenian border on May 14 of the year past. He then had crossed the state border of Armenia without proper authorization. Subsequently, he had headed toward Araksavan village in Ararat Province, but he was detected on the same day at around 1pm, and detained.
During preliminary questioning, Abrar Zafar had said he was a Pakistani citizen born in 1998, and that he wanted to reach Europe via Armenia.