Սիրիայի վրա հրթիռային հարձակումից հետո ԱՄՆ-ն կարծես այնքան էլ հակված չէ խնդիրը մինչեւ ռազմական խոշոր բախման հասցնելուն: Ապրիլի 19-ին այս մասին լրագրողներին ասաց արտակարգ եւ լիազոր դեսպան, փորձագետ Արման Նավասարդյանը՝ պատասխանելով NEWS.am-ի այն հարցին, թե հնարավո՞ր է Վաշինգտոնի նոր հարձակում, եւ դա ինչպե՞ս կանդրադառնա ռուս-ամերիկյան հարաբերությունների վրա:
Նրա խոոսքով՝ դա ցույց է տվել նաեւ Հյուսիսային Կորեայի նկատմամբ ամերիկյան քաղաքական գիծը: «Շատ մեծ դեր է խաղում խնդրի հռետորաբանական մասը: Հյուսիսային Կորեան հանդես է գալիս սպառնալիքներով, ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը սպառնում է, սակայն այս սպառնալիքները մնում են օդում կախված: Այստեղ կարեւորն այլ բան է՝ նման իրավիճակը կարո՞ղ է լայնամասշտաբ բախման հանգեցնել: Կարծում եմ, որ նման բան տեղի չի ունենա: Սակայն հաշվի առնելով ներկայիս քաղաքական իրավիճակը, միջազգային հարաբերությունների ֆոնին ուժերի հարաբերակցությունը, կարող է մեծ վտանգ ներկայացնել որեւէ մի պետության կամ քվազի պետության պատահական որեւէ քայլը»,- նշեց Նավասարդյանը՝ շարունակելով, որ ԱՄՆ-ը Ռուսաստանին չի հարվածի՝ շատ լավ հասկանալով դրա հետեւանքները: «Դա չի անի նաեւ Ռուսաստանը: Բայց ի՞նչ երաշխիքներ կան, որ «Իսլամական պետություն» խմբավորումը չի կիրառի իր մոտ եղած սպառազինությունը»,- ընդգծեց Արման Նավասարդյանը:
Հիշեցնենք, որ ապրիլի 7-ի գիշերը ԱՄՆ-ը հրթիռային հարված է հասցրել Սիրիայի ավիաբազայի վրա: ԱՄՆ Նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ հրաման է տվել հարվածել ավիաբազային, որտեղից է կատարվել, նրա խոսքով, Իդլիբի նահանգի վրա քիմիական հարձակումը: Մինչեւ հիմա Վաշինգտոնը Սիրիայի ղեկավարության կողմից քիմիական զենքի կիրառման որեւէ ապացույց չի ներկայացրել:

После ракетного удара по Сирии США как будто не очень склонны довести проблему до военного столкновения. Об этом на встрече с журналистами 19 апреля заявил Чрезвычайный и полномочный посол по рангу, эксперт Арман Навасардян, отвечая на вопрос корреспондента Новости Армении – NEWS.am, возможна ли новая атака Вашингтона, и как это скажется на российско-американских отношениях.
По его словам, это показала и американская политическая линия относительно Северной Кореи. «Очень большую роль играет риторическая часть проблемы. Северная Корея выступает с угрозами, президент США Дональд Трамп угрожает, но эти угрозы остаются висящими в воздухе. Здесь важно другое: сможет ли подобное состояние привести к широкомасштабному столкновению? Я думаю, что такого не будет. Но, учитывая нынешнюю политическую ситуацию, соотношение сил на фоне международных отношений, большую угрозу может представлять какой-либо случайный шаг какого-либо государства или квази-государства», - отметил Навасардян. США, продолжил он, по России не ударят, очень хорошо осознавая последствия этого. «Этого не сделает также Россия. Но где гарантия, что группировка «Исламское государство», например, не применит имеющиеся у нее вооружения?», - подчеркнул Арман Навасардян.
Напомним, что в ночь на 7 апреля США нанесли ракетный удар по авиабазе в Сирии. Президент США Дональд Трамп заявил, что отдал приказ нанести удар по авиабазе в Сирии, с которой, по его словам, якобы была совершена предполагаемая химическая атака в провинции Идлиб. Пока Вашингтон каких-либо доказательств применения химического оружия руководством Сирии не привели.