ԱՄՆ Սենատը աջակցել է «Հարվի» փոթորկի հետեւանքների վերացման համար 15,25 մլրդ դոլար լրացուցիչ միջոցներ հատկացնելուն եւ թույլ է տվել ժամանակավորապես՝ մինչեւ ընթացիկ տարվա դեկտեմբերի 8-ը մեծացնել  ԱՄՆ դաշնային բյուջեի փոխառությունների սահմանը:
Որոշմանը կողմ է քվեարկել 80 սենատոր, 17-ը դեմ է հանդես եկել, փոխանցում է «Ամերիկայի ձայնը»:
Նախօրեին ԱՄՆ նախագահ Թրամփը հանդիպել է Կոնգրեսում 2 կուսակցությունների առաջնորդների հետ՝ քննարկելով այն միջոցառումները, որոնք թույլ կտան հաջորդ 3 ամիսներին շարունակել դաշնային կառավարության աշխատանքների ֆինանսավորումը եւ մեծացնել ԱՄՆ պետական պարտքի թույլատրելի մակարդակը:
Այս ծրագրի համաձայն՝ «Հարվի» փոթորկի եւ բնական այլ համաղետների հետեւանքների վերացման ծախսերի համար նախատեսված ընդհանուր գումարից 7,4 մլրդ դոլար պետք է հատկացվի Արտակարգ իրավիճակների դաշնային գործակալությանը (FEMA): Եվս 7,4 մլրդ դոլար պետք է փոխանցվի քաղաքային զարգացման վարչությանը, իսկ 450 մլն դոլար կհատկացվի փոքր բիզնեսի վարկավորման աջակցության ծրագրին:

Cенат США одобрил выделение дополнительных средств в размере 15,25 миллиарда долларов для ликвидации последствий урагана «Харви» и разрешил временно повысить лимит заимствований федерального бюджета США на срок до 8 декабря этого года.
За это решение проголосовали 80 сенаторов, 17 – выступили против, передает «Голос Америки».
Накануне президент Трамп провел встречу с лидерами обеих партий в Конгрессе, обсудив меры, которые позволят продолжить финансирование работы федерального правительства в следующие три месяца и повысить разрешенный уровень государственного долга США.
Согласно этому плану, из общей суммы расходов на устранение последствий урагана «Харви» и других природных катаклизмов 7,4 миллиарда должно быть выделено Федеральному агентству по чрезвычайным ситуациям (FEMA).Еще 7,4 миллиарда долларов будут перечи. слены Управлению по городскому развитию, а 450 миллионов долларов пойдут на поддержку программы кредитования малого бизнеса.