Գերմանական Die Welt թերթի լրագրող Դենիզ Յուջելը, որը վերջերս է դուրս եկել թուրքական բանտից, շնորհակալություն է հայտնել Գերմանիայի իշխանություններին իրեն ազատելու ջանքերի համար եւ դրա հետ մեկտեղ քննադատել նրանց Թուրքիայի նկատմամբ նրանց վարած քաղաքականության համար, փոխանցում է DW-ն։
«Ընդհանրապես, ես գտնում եմ, որ Անգելա Մերկելի կառավարությունը երկու անգամ դավաճանել է Թուրքիայում բոլոր առաջադեմ եւ ժողովրդավարական ուժերին»,-հայտարարել է Յուջելը Die Welt եւ Tageszeitung (taz) թերթերին տված հարցազրույցում։
Լրագրողը դավաճանություն է որակել գերմանական իշխանությունների դիրքորոշումը Թուրքիայի Եվրամիությանն անդամակցելու հարցում։ 2005 թվականին Մերկելի կառավարությունը «հստակ հասկացրեց, որ կարեւոր չի, թե ինչ եք անում՝ դեպի ԵՄ ուղին ձեզ համար փակ է։ Չէ՞ որ այն ժամանակ, Յուջերի խոսքով, կային նշաններ, որ Անկարան պատրաստ է գնալ եվրոպականացման ճանապարհով։
Երկրորդ դավաճանությունը նա համարում է Անգելա Մերկելի հանդիպումը Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ 2015 թվականին՝ փախստականների ճգնաժամի թեժ շրջանում եւ Թուրքիայի խորհրդարանական ընտրություններից առաջ:
Լրագրողի խոսքով, այն ժամանակ Գերմանիան ամենահավատարիմն էր Թուրքիային, չնայած ընդդիմության եւ լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների բանտարկություններին․ «Գերմանիայի կառավարության դիրքորոշումը փոխվեց միայն իմ ձերբակալությունից հետո»,-նշել է նա։
Թուրքիայի եւ Գերմանիայի քաղաքացիություն ունեցող Դենիզ Յուչելը ձերբակալվել էր փետրվարի 14-ին Ստամբուլում: Թուրքիայի իշխանությունները նրան կասկածում էին ահաբեկչական կազմակերպությանն անդամակցելու, քարոզի տարածման եւ տեղեկատվության չարաշահման մեջ: Գերմանիան իր հերթին քննադատել էր Յուջելի ձերբակալությունը եւ առավելագույն  ջանքերն էր ներդրել նրա ազատ արձակման համար։

Журналист немецкой газеты Die Welt Дениз Юджел, недавно освобожденный из турецкой тюрьмы, поблагодарил власти ФРГ за усилия по его освобождению и вместе с тем подверг их критике за политику в отношении Турции, передает DW.
«В целом я полагаю, что правительство Ангелы Меркель дважды предало все прогрессивные и демократические силы в Турции», - заявил Юджел в интервью, газетам Die Welt и Tageszeitung (taz).
Журналист расценил как предательство позицию германских властей в вопросе вступления Турции в Евросоюз. В 2005 году правительство Меркель «четко дало понять Турции: неважно, что вы делаете: путь в ЕС для вас закрыт». А ведь в то время, по словам Юджела, еще были признаки того, что Анкара готова идти по пути европеизации.
Вторым предательством он считает встречу Ангелы Меркель с Реджепом Тайипом Эрдоганом в 2015 году в разгар кризиса с беженцами и незадолго до парламентских выборов в Турции. «С точки зрения международной дипломатии это была совершенно необычная поддержка (партии Эрдогана - Ред.) на выборах», - считает Юджел.
По его словам, на тот момент в Евросоюзе не было страны, более лояльно относившейся к Турции, чем Германия. «И это несмотря на аресты представителей оппозиции и СМИ», - добавляет журналист. Позиция правительства ФРГ изменилась лишь после того, как власти Турции арестовали и отправили в тюрьму самого Юджела.
Дениз Юджел, имеющий гражданство и Турции, и Германии, был задержан в Стамбуле 14 февраля для допроса, после чего взят под стражу.  Двумя неделями позже суд арестовал его по подозрению в «пропаганде терроризма и разжигании межнациональной ненависти». Правительство Германии подвергло резкой критике арест Юджела и вынесенный ему приговор и приложило максимум усилий по освобождению журналиста.