Մեր ամենակարեւոր պրակտիկ քայլերից մեկը զինված ուժերի արդիականացման յոթնամյա ծրագրի բարեհաջող իրականացումն է. առաջին հերթին, մենք բանակը դարձրել ենք առավելագույնս թափանցիկ եւ հասկանալի մեր հանրության համար: Այս մասին, այսօր՝ մարտի 19-ին, ՊՆ-ում Զինված ուժերի ղեկավար կազմի օպերատիվ հավաքի մասնակիցների հետ հանդիպման ժամանակ իր ելույթում նշել է ՀՀ նախագահ Սերժ- Սարգսյանը:
«Դա բնավ չի թուլացրել մեր զինված ուժերը, այլ ընդհակառակը՝ ամրապնդել է բանակ-հասարակություն կապը: Ավելին, բանակի վրա ծախսվող ռեսուրսները գնալով դառնում են ավելի հասանելի եւ օգտավետ մեր հասարակության լայն շերտերի համար: Դա նաեւ արտահայտվում է կոնկրետ ծրագրերի միջոցով, որոնց անուններն արդեն, իհարկե, քաջ հայտնի են բոլորին:
Արդեն իսկ պատրաստ է գալիք յոթ տարիների բարեփոխումների ճանապարհային քարտեզը: Ցանկացած պլանավորում եւ վերահսկողություն պաշտպանության նախարարությունում եւ գլխավոր շտաբում իրականացվում է ըստ յոթնամյա ծրագրի՝ լինի դա բյուջետային պլանավորում, պաշարների, մարդկային ռեսուրսների հաշվառում, թե այլ բան:
Արդիականացվում է նաեւ կառավարման համակարգը: Կենտրոնական ապարատի կառուցվածքային փոփոխությունները պետք է միտված լինեն ոչ թե կրճատումներին, այլ գործառույթների հստակեցմանը, ինչպես նաեւ խնդիրների առավել արդյունավետ լուծմանը: Զինված ուժերում ավտոմատ կառավարման համակարգի եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ավելի լայն ներդրումը համարում եմ աշխատանքի պարտադիր պայման»:

Одним из наших наиболее важных практических шагов является успешное осуществление семилетней программы модернизации Вооруженных сил: в первую очередь, мы сделали армию максимально прозрачной и понятной для нашего общества. Об этом заявил во время встречи с участниками оперативного сбора руководящего состава Вооруженных сил в Министерстве обороны Армении 19 марта президент страны Серж Саргсян.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе главы государства, Саргсян в своей речи, в частности, отметил:
«Это отнюдь не ослабило наши Вооруженные силы, а наоборот - укрепило связь армия-общество. Более того, ресурсы, которые тратятся на армию, становятся все более доступными и полезными для широких слоев нашего общества. Это также отражается при помощи конкретных программ, названия которых уже всем хорошо известны.
Уже готова дорожная карта реформ на ближайшие 7 лет. В Министерстве обороны и Генштабе любое планирование и контроль осуществляются согласно именно этой 7-летней программой: будь это бюджетное планирование, учет ресурсов или нечто иное. Модернизируется и система управления. Структурные изменения центрального аппарата должны быть направлены не на сокращения, а на уточнение функций, а также на наиболее эффективное решение проблем. Более широкое внедрение автоматизированной системы управления и информационных технологий в ВС считаю обязательным условием работы».