Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովն իր ծննդյան տարեդարձը տոնել է ծագող արեւի երկրում, որտեղ մասնակցում է Ճապոնիայի իշխանությունների հետ բանակցություններին:
Մշտապես ներկայանալի Լավրովն արդեն 14 տարի է ղեկավարում է ՌԴ ԱԳՆ–ն, ու ակամայից տպավորություն է ստեղծվում, թե այս կառույցում այլ ղեկավար չի էլ եղել:
Նա համարվում է Ռուսաստանի ամենահայտնի քաղաքական գործիչներից մեկը եւ, ըստ ամենայնի, նրան կտեսնենք ձեւավորվելիք նոր կառավարությունում։ Կյանքի հագեցած ռիթմի հետ մեկտեղ, բազմաթիվ բանակցությունների կողքին, Լավրովը ժամանակ է գտնում նաեւ իր սիրելի ռաֆտինգով զբաղվելու եւ նույնիսկ բանաստեղծություններ գրելու համար։ Դրանցով նա մեզ ավելի շատ բան է ասում, քան կարող է ասել որպես երկրի գլխավոր դիվանագետ։
Լավրովն իր ծննդյան տարեդարձը սկսել է տոնել ինքնաթիռում։ Գերատեսչության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան իր ֆեյսբուքյան էջում հրապարակել է լուսանկար, որից կարելի է ենթադրել, որ Լավրովն իր ծննդյան տարեդարձը տոնում է օդում։ Լուսանկարում Լավրովն կանգնած է ինքնաթիռի սրահում՝ ուղեկիցներով շրջապատված, իսկ նախարարի վերնաշապիկին հետեւյալ գրությունն է. «Ով Լավրովի հետ չպայմանավորվի, Շոյգուի հետ գործ կունենա»։
Սերգեյ Վիկտորովիչ Լավրովը ծնվել է 1950 թվականի մարտի 21-ին, Մոսկվայում։ Դիվանագիտական գերատեսչության ղեկավարի պաշտոնը զբաղեցնում է 2004 թվականից։ Համաձայն հարցումների տվյալների, համարվում է Ռուսաստանի ամենահայտնի եւ սիրված նախարարներից մեկը։

Свой день рождения российский министр иностранных дел Сергей Лавров встречает в стране Восходящего солнца, куда он прибыл на переговоры. Импозантный и всегда одетый с иголочки, Лавров уже 14 лет во главе МИД и, кажется, что страна не знала других министров.
Он — самый популярный министр в стране, и есть большая вероятность, что мы увидим его и в новом кабинете, сформированном после инаугурации президента Владимира Путина. При жестком ритме жизни, многочисленных переговорах, Лавров находит время и для того, чтобы заниматься любимым рафтингом и даже писать стихи. В них он говорит нам больше, чем может сказать обычно в качестве главного дипломата страны.
Министр иностранных дел России Сергей Лавров 21 марта начал праздновать свой день рождения в салоне самолета. Официальный представитель ведомства Мария Захарова в Facebook опубликовала фотографию, на которой министр запечатлен в свой праздник.
Судя по фотографии, Сергей Лавров отмечает день рождения в воздухе. На снимке он стоит в салоне самолета в окружении спутников. Министр одет в футболку, на которой написано: «Кто не договорится с Лавровым, будет говорить с Шойгу».
«День рождения С. Лавров отмечает в отличной компании и на высоте», – написала Захарова.
Сергей Викторович Лавров родился 21 марта 1950 года в Москве. Пост главы дипломатического ведомства Лавров занимает с 2004 года. Согласно социологическим опросам, он является одним из самых популярных и любимых министров в России.