2020 թվականի հուլիսի կեսերին Հայաստանի եւ Ադրբեջանի պետական սահմանին էսկալացիան, որի հետեւանքով զոհվել է ավելի քան տասը մարդ, իսկ կանայք եւ երեխաները ստիպված են եղել փախնել, պետք է դիտվի որպես նախազգուշացում, ասվում է Միջազգային ճգնաժամային խմբի (ICG) զեկույցում։
«230-կիլոմետրանոց սահմանի երկու կողմում ապրող գյուղացիները վաղուց ապրում են բախումներից եւ ականներից վախի մեջ։ Միջազգային միջնորդության ջանքերը զգալիորեն անտեսել են սահմանամերձ շրջանները՝ կենտրոնանալով Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ տարաձայնությունների վրա։ Սակայն հուլիսյան բռնությունը ցույց է տալիս, թե որքան կարեւոր է ուշադրություն դարձնել այնտեղ ապրող ավելի քան 150 000 խաղաղ բնակիչների անվտանգության վրա։ Երեւանն ու Բաքուն պետք է բաց լինեն սահմանի երկայնքով փոխշահավետ համագործակցության ուղիներ գտնելու համար։ Հրաձգությունը չպետք է խանգարի նրանց գտնել համագործակցության հնարավորությունը նեղ նախաձեռնությունների շրջանակում, որոնք թույլ են տալիս երեխաներին այցելել դպրոց, ֆերմերներին հավաքել բերքը, հովիվներին արածացնել կենդանիներին եւ այլն։
Երկու կողմերի համար սահմանին բռնություանից կյանքի եւ ունեցվածքի պոտենցիալ արժեքն ավելի բարձր է, քան այլ շրջաններում։ Կողմերից եւ ոչ մեկը չունի ակնհայտ ռազմական առավելություն սահմանագոտում։ Սահմանը գտնվում է երեք հետխորհրդային պետությունների՝ Հայաստանի, Ադրբեջանի եւ Վրստանի սահմանին։ Այդկերպ այն հատում են առանցքային ճանապարհները, երկաթգիծը եւ ջրատար խողովակները, որոնք կապվում են նաեւ Ռուսաստանի հետ։ Երկու կողմերը հետաքրքրված են այդ ենթակառուցվածքներում խափանումներից խուսափելուց։
Առաջիկա տնտեսական ճգնաժամը, որը պայմանավորված է կորոնավիրուսով, էլ ավելի մեծ անկայություն է ավելացնում հակասությանը։
Աճող լարվածությունը վաղուց ստիպում է Ադրբեջանին եւ Հայաստանին իրենց սահմանամերձ գոտիներից էմիգրացիան կասեցնելու ուղղությամբ ջանքեր գործադրել։ Երկու կողմերն էլ կառուցել են պաշտպանիչ պատեր հասարակական տարածքների եւ առանցքային ճանապարհների շուրջ, փորել են թաքստոցեր եւ կազմակերպել ճգնաժամային դասընթացներ դպրոցներում։ Նրանք հարկային արտոնություններ են տվել, սուբսիդավորել են, այլ նախաձեռնություններ են իրականացրել զարգացումը խթանելու եւ ֆերմերներին օգնելու համար։ Սակայն այդ միջոցները բավարար չեն։
Առաջիկա տնտեսական ճգնաժամը, որը պայմանավորված է նոր կորոնավիրուսով, էլ ավելի մեծ անկայություն է առաջացնում հակամարտության մեջ։ Երկարաժամկետ կլիմայական միտումները, հավանաբար, եւս կխորացնեն ջրի եւ վարելահողերի պակասը։ Միայն համագործակցության շնորհիվ Երեւանն ու Բաքուն էապես կարող են փոխել սահմանամերձ գոտիներում ապրող մարդկանց կյանքը։
Այժմ երկու կողմերը չպետք է հրաժարվեն իրենց պայմանավորվածություններից 2018-2019 թվականների։ Այդ պայմանավորվածություններն առաջին անգամ ավելի քան տասնհինգ տարվա ընթացքում կրկին բացել են կապի ուղիղ գծեր երկու մայրաքաղաքների անվտանգության աշխատակիցների եւ քաղաքական ներկայացուցիչների միջեւ։ 2019 թվականին լարվածության թուլացումը հանգեցրել է նրան, որ կողմերն առաջին անգամ համաձայնվել էին հատուկ զսպվածություն ցուցաբերել սահմանի երկայքով բերքահավաքի ժամանակ, ինչը թույլ էր տվել համեստորեն ընդլայնել գյուղատնտեսությունը։
Ներկայում նոր բռնությունը սպառնում է մարդկանց գոյատեւման միջոցներին, որոնք բախվում են անհնարին ընտրության հետ՝ թողնել սեփական բերքը փտելու կամ վտանգել կյանքը։
Եթե երկու երկրներն ընդլայնեին հաղորդակցումը՝ ներառելով դրանում նախազգուշացնող հաղորդագրություններ, ինչպիսիք են ծանուցումներ պլանավորված աշխատանքների կամ բերքահավաքի ժամկետների մասին, նրանք կարող էին խուսափել հետագա անախորորժություններից կամ էսկալացիայից։
Ժամանակի ընթացքում դա կարող էր նաեւ հանգեցնել բարի կամքի ձեւավորման, ինչը թույլ կտա ապահովել հետագա սահմանափակ համագործակցություն փոխադարձ շահ ներկայացնող ոլորտներում, ինչպիսիք են ջրամատակարարման խիստ կարեւոր ենթակառուցվածքների վերանորոգումը եւ գյուղատնտեսական տարածքների ականազերծումը։
Հուլիսյան բախումներն ամենալուրջ բախումներն են երկու կողմերի միջեւ 2016 թվականին, ինչպես նաեւ պարունակում են ռիսկ Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ վերաբերմունքի խստացման։ Սահմանին դիվանագիտական առաջընթացն ավելի հեշտ է գրանցել, քան Լեռնային Ղարաբաղում առաջընթացը, սակայն նաեւ այդ փուլում դա անհրաժեշտ նախադրյալ է»,-նշվում է զեկույցի մեջ։

The mid-July 2020 escalation on Armenia and Azerbaijan’s densely populated state border, which killed over a dozen people and sent women and children fleeing, should sound as a warning, the International Crisis Group (ICG) said in a new report.
"Villagers on both sides of the 230km, trench-lined border have long lived in fear of clashes and landmines. Three decades after the 1992-1994 war over the breakaway region of Nagorno-Karabakh, children go to schools behind ever-thicker cement walls, farmers shun fertile but mine-riddled fields and young people seek their future elsewhere. International mediation efforts have largely ignored the border regions, focused on untangling disagreements over Nagorno-Karabakh itself. But July’s violence shows how critical it is to pay attention to the safety of more than 150,000 civilians living there. Yerevan and Baku should keep channels open to find mutually beneficial ways to cooperate along the border. The shooting should not stop them from exploring collaboration on narrow initiatives to allow children to attend school, farmers to harvest crops, herders to put livestock to pasture, and water to flow to taps and fields," the executive summery of the report noted.
"For both sides, the potential cost in lives and property of violence is higher along the border than in other areas. Neither side has a clear military advantage in the border zone. Military positions and front-line trenches are so close in places that residents can shout to soldiers on the other side. The border is at the crossroads of the three post-Soviet states of the South Caucasus – Armenia, Azerbaijan and Georgia. As such, it is criss-crossed by key roads, railways and pipelines pumping natural resources from Russia to the region or from Azerbaijan and the Caspian Sea to Europe. Both sides not only have an interest in avoiding disruptions to this infrastructure but also stand to benefit from repurposing and repairing sundered cross-border Soviet-era water supply networks."
"Simmering tensions have long choked efforts by both Azerbaijan and Armenia to stem emigration from their border regions. Both sides have built protective walls around public buildings and key roads, dug bomb shelters and instituted crisis training in schools. They have tried a mix of tax incentives, subsidies and other initiatives to spur development and built irrigation works to help farmers. These measures have done little to stop the outflow of people with the means to leave, while some ageing residents have not bothered to repair damaged homes, whose crumbling stands as testament to their fatalism. A looming economic crisis wrought by the COVID-19 pandemic injects even greater volatility into the standoff, making it harder for people in the region to make ends meet. Longer-term climate trends will likely also exacerbate shortages of water and arable land. Only through cooperation can Baku and Yerevan make a lasting difference in the lives of people in the border regions."
"The two sides should not now walk away from their breakthrough accords of 2018 and 2019. Those understandings for the first time in over fifteen years reopened direct communication lines between security personnel and political representatives in both capitals. The channels, which have so far only been used in the wake of flare-ups, served in recent days to allow for retrieval of the dead. The 2019 detente also led the parties to agree for the first time to show particular restraint along the border during the harvest, allowing for a modest expansion of farming. The fresh violence now threatens the livelihoods of many facing the impossible choice of leaving their crops to rot or risking their lives gathering their produce for market. Were the two sides to expand communication to include preventive messaging, such as notification of planned engineering works or dates of harvests, they might avoid future misunderstandings or escalations. With time, doing so may also build good-will to allow for further, limited cooperation on areas of mutual interest, such as fixing critical water infrastructure and demining farmlands."
"The July clashes, the most serious between the two parties since 2016, also risk hardening attitudes concerning Nagorno-Karabakh. The death of a popular Azerbaijani general in the border skirmishes pushed tens of thousands of angry citizens into Baku’s streets to call for revenge and the return of Nagorno-Karabakh. More violence on the border would only fan those flames. Diplomatic progress on the border not only would be easier to accomplish than progress over Nagorno-Karabakh, but also, at this point, is an essential prerequisite for it."