Արեւելյան Միջերկրածովում եւ Էգեյան ծովում Թուրքիայի պահվածքի հետ կապված ՆԱՏՕ-ի չմիջամտությունն անընդունելի է: Այս մասին հայտարարել է Հունաստանի վարչապետ Կիրիակոս Միցոտակիսը, հաղորդում է Kathimerini-ն:
«Ես այդ հարցը բարձրացրել եմ ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգի հետ հանդիպման ժամանակ: Մենք ներդրում ենք անում ՆԱՏՕ-ում եւ դաշնակից ենք համարվում, եւ երբ ՆԱՏՕ-ի դաշնակիցը սպառնալիքի տակ է դնում մեր շահերը, մենք նման մոտեցում չենք կարող սպասել ՆԱՏՕ-ից: Դա անարդար վերաբերմունք է Հունաստանի նկատմամբ»,-ասել է նա:
«Թուրքիայի կողմից ռուսական Ս-400 համակարգերի գնումը սպառնալիքի տակ է դնում ամերիկյան F-35 կործանիչը: ԱՄՆ-ը մտահոգված է նաեւ Արեւելյան Միջերկրածովում Թուրքիայի գործողություններով, ինչպես նաեւ Լիբանանում նրա մասնակցությամբ»,-հավելել է Միցոտակիսը:
Նա նշել է, որ Եվրամիությունն ավելի լավ է հասկանում, որ աշխարհի մեր մասում Թուրքիայի դերը կառուցողական չէ:
«Ես հստակ հասկացնել եմ տվել մեր եվրոպացի գործընկերներին, որ եթե Թուրքիան շարունակի այդ գործունեությունը, ապա պետք է լինեն հետեւանքներ՝ պատժամիջոցներ: ԵՄ-ը պետք է արձագանքի Թուրքիայի կողմից Հունաստանի եւ Կիպրոսի սուվերենության խախտմանը»,-ընգծել է Հունաստանի վարչապետը:

Greece expects NATO to play its part in Turkey's actions in the Eastern Mediterranean and the Aegean Sea, Greek PM Kyriakos Mitsotakis said.
The PM raised this issue with NATO Secretary-General Jens Stoltenberg, the PM confirmed during talks with former US Ambassador to Greece and Aspen Security Group CEO, Nicholas Burns.
Turkey's precarious behavior in the alliance also raises security concerns, he said.
The purchase of the S-400 system is a concern for all of us, including the United States, as it puts the F-35 fighter, which is an integral part of NATO, at risk, the PM noted.
Mitsotakis added that the US should be alarmed by Ankara's actions in the eastern Mediterranean as well as its involvement in Libya, adding that a visit to Washington last December gave him the feeling that there is a bipartisan understanding that relations with Turkey are not the same that there were 3-4 years ago.
Statements by the US Department of State also generally fully support Greece's position, with a few exceptions, Mitsotakis noted adding that when both sides are calling for restraint, it is fundamentally unfair from the Greek point of view, because they are not engaging in any provocative activity.
Mitsotakis added that the EU understands much better that Turkey's role in our part of the world is not very constructive.
He said that he made it clear to the European partners that if Turkey continues this activity, there must be consequences and sanctions.