Նոյեմբերի վերջում Միացյալ Նահանգները կկրճատի Աֆղանստանում անձնական կազմի թիվը՝ հասցնելով մինչեւ 5000-ի, Fox News-ին տված հարցազրույցում այդ մասին հայտարարել է Պենտագոնի ղեկավար Մարի Էսփերը։
Նրա խոսքով՝ Պենտագոնը միեւնույն է պետք է տեղեկացնի Կոնգրեսի անդամներին ծրագրի մասին, ինչպես նաեւ անհրաժեշտ է համոզվել, որ «Միացյալ Նահանգներին չեն սպառնում Աֆղանստանի ահաբեկիչները»։
Անցած շաբաթ Axios-ին տված հարցազրույցում նախագահ Դոնալդ Թրամփն ասել է, որ մտադիր է կրճատել ամերիկյան զորքի թիվն Աֆղանստանում շուրջ 4-5 հազարով մինչեւ նոյեմբերի 3-ը։

Defense Secretary Mark Esper said Saturday that the United States will go down to below 5,000 troops in Afghanistan by the end of November, CNN reported.
"We are going down to a number less than 5,000 before the end of November," Esper said in an interview with Fox News.
Esper said the Pentagon would still need to brief members of Congress on the plan, and would also need to insure the "United States is not threatened by terrorists coming out of Afghanistan."
In an interview with Axios last week, President Donald Trump said he would like to have "probably anywhere from 4,000 to 5,000" troops in Afghanistan by the time of the election on November 3.