Հունաստանը անօրինական է անվանել Թուրքիայի գործողությունները, որը նավ է ուղարկել Միջերկրական ծովի արեւելյան մասում սեյսմիկ հետազոտություններ անցկացնելու համար, հայտնում է Reuters-ը:
Թուրքական ռազմածովային ուժերը հայտնել են, որ Oruc Reis-ը այդ տարածքում կաշախտի առաջիկա երկու շաբաթվա ընթացքում:
Հուլիսին Թուրքիայի կողմից նույն տարածք ուղարկված նավը լարվածություն էր առաջացրել, որը մեղմացավ Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելի միջամտությունից հետո, որի արդյունքում Թուրքիան համաձայնեց դադարեցնել գործողությունները:
Սակայն նախագահ Թայիփ Էրդողանն ուրբաթ օրը ասել է, որ Թուրքիան վերսկսել է երկրահետախուզական աշխատանքները տարածաշրջանում, քանի որ Հունաստանը չի կատարել իր խոստումները այդ հարցի վերաբերյալ:
Երկուշաբթի օրը Հունաստանի վարչապետ Կիրիակոս Միցոտակիսը կառավարության խորհրդի պաշտպանության հարցերով նիստ է անցկացրել, որի ժամանակ քննարկվել են թուրքական սադրանքին արձագանքելու եղանակները:
Հանդիպումից հետո Հունաստանի արտգործնախարարությունը հանդես է եկել հայտարարությամբ, որում կոչ է արել Թուրքիային «անհապաղ դադարեցնել իր ապօրինի գործողությունները, որոնք խաթարում են տարածաշրջանում խաղաղությունն ու անվտանգությունը»:
Oruc Reis նավը արդեն հասել է այնտեղ, որտեղ պետք է աշխատի, Twitter-ում հայտարարել է Թուրքիայի էներգետիկայի նախարար Ֆաթիհ Դոնմեզը:
Սեյսմիկ հետազոտությունները ածխաջրածինների հնարավոր հետախուզման նախապատրաստական աշխատանքների մի մասն են։
Նոր հետախուզական աշխատանքների մասին Էրդողանի հայտարարությունը արվել է այն բանից հետո, երբ անցյալ հինգշաբթի Եգիպտոսը եւ Հունաստանը Միջերկրական ծովում երկու երկրների միջեւ բացառիկ տնտեսական գոտին սահմանազատելու մասին համաձայնագիր են ստորագրել:
Հունաստանում դիվանագետները նշում են, որ գործարքը չեղարկում է անցյալ տարի Թուրքիայի եւ Լիբիայի միջազգայնորեն ճանաչված կառավարության միջեւ ձեռք բերված համաձայնագիրը, սակայն Էրդողանը աել է, որ Թուրքիան «վճռականորեն» կպահպանի Լիբիայի հետ իր համաձայնագիրը:

Греция назвала незаконными действия Турции, которая направила судно для проведения сейсмических исследований в восточной части Средиземного моря, передает Reuters.
В сообщении турецких военно-морских сил говорится, что судно Oruc Reis будет работать в этом районе в течение следующих двух недель.
В июле Турция направила в тот же район вызвала напряжение, которое снизилось после вмешательства канцлера Германии Ангелы Меркель, в результате чего Турция согласилась на приостановку операций.
Однако президент Тайип Эрдоган заявил в пятницу, что Турция возобновила геологоразведочные работы в регионе, поскольку Греция не выполнила свои обещания по этому вопросу.
Премьер-министр Греции Кириакос Мицотакис провел в понедельник заседание правительственного совета по вопросам обороны, на котором были рассмотрены способы реакции на турецкую провокацию.
После встречи министерство иностранных дел Греции выступило с заявлением, в котором призвало Турцию «немедленно прекратить свою незаконную деятельность, подрывающую мир и безопасность в регионе».
Судно Oruc Reis уже достигло места, где оно будет работать,  сообщил в Twitter министр энергетики Турции Фатих Донмез.
Сейсморазведочные работы являются частью подготовительных работ к потенциальной разведке углеводородов.
Объявление Эрдогана о новых геологоразведочных работах было сделано после того, как Египет и Греция подписали в прошлый четверг соглашение, определяющее исключительную экономическую зону между двумя странами в восточном Средиземноморье.
Дипломаты в Греции заявили, что соглашение аннулирует соглашение, достигнутое в прошлом году между Турцией и международно признанным правительством Ливии, но Эрдоган сказал, что Турция «решительно» сохранит свое соглашение с Ливией.