Բելառուսի դեսպանին կանել են Չեխիայի արտաքին գործերի նախարարություն` բացատրություններ տալու համար Չեխիայի կողմից բողոքի ցույցերն ուղղորդելու վերաբերյալ նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի վերջերս արած հայտարարության կապակցությամբ, հայտնել է երկրի արտաքին գործերի նախարար Տոմաշ Պետրժիչեկը, փոխանցում է «Sputnik-Բելառուս»-ը:
Նախարարը շեշտել է, որ հանրապետությունում չեն կարող համաձայնել մեղադրանքների հետ:
«Մենք ուզում ենք պարզել, թե ինչու է նա նման խոսքեր ասել եւ արդյոք հնարավոր է ապացույցներ ներկայացնել: Մենք կտրուկ բողոք ենք հայտնել այս հայտարարության կապակցությամբ, որն ուղղված է Չեխիայի դեմ»,- նախարարին մեջբերում է Parlamentni Listy պարբերականը:
Նա նաեւ նշել է, որ Չեխիայի կառավարությունը չի մասնակցել ցույցերի կազմակերպմանը եւ «վաղուց փորձում է աջակցել քաղաքացիական հասարակությանը»:

Minister of Foreign Affairs of the Czech Republic Tomas Petricek has informed that the Ambassador of Belarus has been called to the Czech Ministry of Foreign Affairs to explain President Aleksandr Lukashenko’s recent statement that the protests in Belarus are guided by the Czech Republic, Sputnik Belarus reports.
The minister stressed that the Czech Republic can’t agree with the allegations.
“The Czech Ministry of Foreign Affairs wants to clarify why the President made such a statement and if there is any evidence. The ministry has sharply expressed its protest against this statement against the Czech Republic, the minister said, Parlamentni Listy newspaper reports.
The minister also stated that the Czech government hasn’t participated in organizing the protests and ‘has been trying to support civil society for a long time’.