ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի թեկնածությունն առաջադրել են խաղաղության Նոբելյան մրցանակի Իսրայելի եւ ԱՄԷ-ի միջեւ հարաբերությունների կարգավորման նրա նախաձեռնությունից հետո մի քանի շաբաթ անց, փոխանցում է Fox News-ը։
Այս առաջարկով է հանդես եկել Նորվեգիայի խորհրդարանի անդամ Քրիսթիան Թիբրինգ-Գյեդեն, որը բարձր է գնահատում աշխարհում հակամարտությունների լուծման Թրամփի ջանքերը։
«Նրա վաստակի համար։ Կարծում եմ, որ նա ավելին է արել պետությունների միջեւ խաղաղության հասնելու փորձերում, քան խաղաղության մրցանակի հավակնորդների մեծ մասը»,- հայտարարել է նորվեգացի խորհրդարանականը Fox News հեռուստաալիքի հետ հարցազրույցում։
Նոբելյան կոմիտեին հղած իր նամակում Թիբրինգ-Գյեդեն նշում է, որ Թրամփի վարչակազմն առանցքային դերակատարում ունի Իսրայելի եւ Արաբական Միացյալ Էմիրությունների միջեւ հարաբերությունների ստեղծման գործում։
«Քանի որ ակնկալվում է, որ Մերձավոր Արեւելքի մյուս երկրները կհետեւեն ԱՄԷ-ի օրինակին, այդ համաձայնագիրը կարող է դառնալ այն շրջադարձային պահը, որի շնորհիվ Մերձավոր Արեւելքը կվերածվի համագործակցության եւ բարգավաճման տարածաշրջանի»,- շեշտվում է նորվեգացի խորհրդարանականի նամակում։

Кандидатуру президента США Дональда Трампа через несколько недель после его инициирования нормализации отношений между Израилем и ОАЭ выдвинули на Нобелевскую премию мира, передает Fox News
С данным предложением выступил член норвежского парламента Кристиан Тибринг-Гьедде, высоко оценивший усилия Трампа по решению конфликтов в мире.
«За его заслуги. Я думаю, он сделал больше в попытках достичь мира между государствами, чем большая часть номинантов премии мира», - заявил норвежский парламентарий в эксклюзивном интервью телеканалу Fox News.
В своем письме Нобелевскому комитету Тибринг-Гьедде отмечает, что администрацию Трампа сыграла ключевую роль в создании отношений между Израилем и Объединенными Арабскими Эмиратами.
«Так как ожидается, что другие страны Ближнего Востока последуют примеру ОАЭ, это соглашение может стать тем поворотным моментом, благодаря которому Ближний Восток превратится в регион сотрудничества и процветания», - подчеркивается в письме норвежского парламентария.