ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի թեկնածությունն առաջադրել են խաղաղության Նոբելյան մրցանակի Իսրայելի եւ ԱՄԷ-ի միջեւ հարաբերությունների կարգավորման նրա նախաձեռնությունից հետո մի քանի շաբաթ անց, փոխանցում է Fox News-ը։
Այս առաջարկով է հանդես եկել Նորվեգիայի խորհրդարանի անդամ Քրիսթիան Թիբրինգ-Գյեդեն, որը բարձր է գնահատում աշխարհում հակամարտությունների լուծման Թրամփի ջանքերը։
«Նրա վաստակի համար։ Կարծում եմ, որ նա ավելին է արել պետությունների միջեւ խաղաղության հասնելու փորձերում, քան խաղաղության մրցանակի հավակնորդների մեծ մասը»,- հայտարարել է նորվեգացի խորհրդարանականը Fox News հեռուստաալիքի հետ հարցազրույցում։
Նոբելյան կոմիտեին հղած իր նամակում Թիբրինգ-Գյեդեն նշում է, որ Թրամփի վարչակազմն առանցքային դերակատարում ունի Իսրայելի եւ Արաբական Միացյալ Էմիրությունների միջեւ հարաբերությունների ստեղծման գործում։
«Քանի որ ակնկալվում է, որ Մերձավոր Արեւելքի մյուս երկրները կհետեւեն ԱՄԷ-ի օրինակին, այդ համաձայնագիրը կարող է դառնալ այն շրջադարձային պահը, որի շնորհիվ Մերձավոր Արեւելքը կվերածվի համագործակցության եւ բարգավաճման տարածաշրջանի»,- շեշտվում է նորվեգացի խորհրդարանականի նամակում։

The candidacy of US President Donald Trump was nominated for the Nobel Peace Prize a few weeks after he initiated the normalization of relations between Israel and the UAE, Fox News reported.
This proposal was made by the member of the Norwegian MP Christian Tybring-Gjedde, who praised Trump's efforts to resolve conflicts in the world.
In his letter to the Nobel Committee, Tybring-Gjedde says the Trump administration has played a key role in creating relations between Israel and the United Arab Emirates.
As other countries in the Middle East are expected to follow the example of the UAE, this agreement could be the turning point that will turn the Middle East into a region of cooperation and prosperity, the Norwegian MP said in a letter.