Ֆինանսավորման բացակայության պատճառով Բրազիլիայի շրջակա միջավայրի ինստիտուտը (IBAMA) դադարեցնում է անտառային հրդեհների մարումը: Այս մասին հինգշաբթի օրը հայտարարել է Globo հեռուստաալիքը՝ հղում կատարելով այս մարմնի հայտարարությանը, որը ենթակա բնապահպանության նախարարությանը, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
Ինչպես պարզաբանել են բնապահպանները, ինստիտուտն արդեն դիմել է հատուկ վարկերի եւ պահուստային ֆոնդերի օգտագործմանը: «Բայց դրանից հետո էլ կուտակված պարտքերը կազմում են 19 միլիոն ռեալ (3,4 միլիոն դոլար), ինչը արտացոլվում է ինստիտուտի բոլոր ստորաբաժանումների, այդ թվում՝ Անտառային հրդեհների կանխարգելման եւ պայքարի ազգային կենտրոնի» գործունեության մեջ»,- ասված է հայտարարության մեջ:
Վերջին շաբաթներին անտառային հրդեհները մոլեգնում են հարավամերիկյան խոշորագույն երկրի մի քանի տարածաշրջաններում, այդ թվում սպառնում են բնության բացառիկ արգելոցներին: Հունվարից սեպտեմբեր ընկած ժամանակահատվածում բրազիլական Ամազոնում գրանցվել է 76 030 հրդեհ: Սա ամենաբարձր ցուցանիշն է 2010 թվականից ի վեր, երբ նույն ժամանակահատվածում այնտեղ գրանցվել էր 102 409 անտառային հրդեհ: Պանտանալի տարածքում, որը գտնվում է Բրազիլիայի հարավարեւմտյան հատվածում եւ առանձնանում է հարուստ բուսական եւ կենդանական աշխարհով, սեպտեմբերի սկզբից ավելի քան 6000 բռնկում է գրանցվել:
Բրազիլական Ամազոնում անցած տարվա հրդեհները հայտնվել էին համաշխարհային ուշադրության կենտրոնում: Ավելի քան 6,5 միլիոն հա անտառ ոչնչացվել է հրդեհի պատճառով 2019-ի հունվարից նոյեմբեր ընկած ժամանակահատվածում, հայտնում է Բրազիլիայի տիեզերական հետազոտությունների ազգային ինստիտուտը: Այս ֆոնին Բրազիլիայի հասարակության շրջանում սկսել են քննադատություններ հնչել երկրի նախագահ Ժաիր Բոլսոնարոյի եւ նրա կառավարության հասցեին՝ կապված այն բանի հետ, որ, ըստ հակառակորդների, նրանք բավարար ուշադրություն չեն դարձնում շրջակա միջավայրի պաշտպանությանը: Միեւնույն ժամանակ, իշխանությունները պնդում էին, որ հրդեհների մի մասն առաջացել է բնական սեզոնային պատճառներով, մինչդեռ մյուս մասը դիտավորյալ հրկիզման հետեւանք է:

Бразильский институт по защите окружающей среды (IBAMA) прекращает работы по тушению лесных пожаров из-за отсутствия необходимого финансирования. Об этом сообщил в четверг телеканал Globo со ссылкой на заявление этого органа, подконтрольного министерству охраны окружающей среды, передает ТАСС.
«Бразильский институт по защите окружающей среды и возобновляемых природных ресурсов информирует о том, что в связи с исчерпанием средств было дано распоряжение свернуть [работу] бригад, которые действуют под началом Национального центра по предотвращению и борьбе с лесными пожарами. С сентября орган испытывает сложности в том, что касается выделения финансирования со стороны казначейства», - говорится в документе, опубликованном на сайте телеканала.
Как пояснили экологи, институт уже прибегал к использованию специальных кредитов и резервных фондов. «Но даже после этого накопленные долги составили уже 19 млн реалов ($3,4 млн), что отражается на деятельности всех подразделений института, включая Национальный центр по предотвращению и борьбе с лесными пожарами», - отмечается в заявлении.
В последние недели лесные пожары бушевали на территории нескольких регионов крупнейшей южноамериканской страны, угрожая в том числе уникальным природным заповедникам. С января по сентябрь в бразильской Амазонии было зафиксировано 76 030 очагов возгорания. Это самый высокий показатель с 2010 года, когда за аналогичный период там было отмечено 102 409 лесных пожаров. Более 6 тыс. очагов было зафиксировано с начала сентября в районе Пантанала - одной из крупнейших в мире заболоченных территорий, которая занимает юго-западную часть Бразилии и отличается богатой флорой и фауной.
Прошлогодние лесные пожары в бразильской Амазонии оказались в центре внимания мировой общественности. По данным Национального института космических исследований Бразилии, с января по ноябрь 2019 года огнем было уничтожено более 6,5 млн гектаров леса. На этом фоне в бразильском обществе стала звучать критика в адрес президента страны Жаира Болсонару и его правительства в связи с тем, что они, по словам оппонентов, не уделяют достаточно внимания охране окружающей среды. При этом сами власти утверждали, что часть пожаров обусловлена естественными сезонными причинами, в то время как другая часть является следствием преднамеренных поджогов.