Շվեդիան 20 մլն շվեդական կրոն կհատկացնի Կարմիր խաչի միջազգային կազմակերպությանը՝ Լեռնային Ղարաբաղում մարդասիրական կարիքների համար:
Ինչպես Facebook-ի իր էջում հայտնում է Երեւանում Շվեդիայի դեսպանությունը, այդ միջոցները կօգտագործվեն պատերազմից առավել տուժածներին օգնելու համար: «Մենք բոլոր կողմերին կոչ ենք անում աջակցել ԿԽՄԿ-ին՝ իր մանդատը կատարելու հարցում: Միջազգային մարդասիրական իրավունքի նկատմամբ հարգանքը կարեւոր է քաղաքացիական անձանց պաշտպանության համար:
Շվեդիան շարունակում է անհապաղ հրադադարի ռեժիմի հաստատման եւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո հակամարտության խաղաղ կարգավորման բանակցություններ վարելու կոչ անել»,- ասված է հայտարարության մեջ:

Швеция выделит 20 миллионов шведских крон для Международного комитета Красного Креста в ответ на растущие гуманитарные потребности в Нагорном Карабахе.
Как сообщает посольство Швеции в Ереване на своей странице в Facebook, эти средства будут использованы для оказания помощи тем, кто больше всего пострадал от войны. «Мы настоятельно призываем все стороны содействовать МККК в выполнении его мандата. Уважение к международному гуманитарному праву необходимо для защиты гражданских лиц.
Швеция продолжает призывать к немедленному прекращению огня и переговорам по мирному урегулированию конфликт под эгидой сопредседателей Минской группы ОБСЕ», - отмечает в сообщении.