Վրաստանում ավարտվել են տասներորդ գումարման խորհրդարանի ընտրությունները. Թբիլիսիի ժամանակով ուղիղ 20:00-ին ընտրատեղամասերը փակվել են, հաղորդում է «Sputnik-Վրաստանը»:
ԿԸՀ-ի վերջին տվյալների համաձայն, Թբիլիսիի ժամանակով ժամը 17: 00-ին ընտրողների մասնակցությունը կազմել է 45,77%:
Վրաստանի քաղաքացիները վերջին անգամ երկրի խորհրդարանն ընտրել են ըստ խառը համակարգի, որտեղ խորհրդարանի 150 տեղերից 120-ը բաշխվում են համամասնական ընտրակարգով քվեարկության արդյունքում, եւ 30-ը` մեծամասնական ընտրակարգով: 2024 թվականին Վրաստանում հաջորդ ընտրությունները կանցկացվեն միայն համամասնական ընտրակարգով:
Կուսակցությունների անցողիկ շեմը կկազմի 1%, բլոկների համար` նույն տոկոսը, ինչքան դաշինքում ընդգրկված կուսակցությունների թիվն է: Ինչ վերաբերում է մեծամասնական ընտրություններին, ապա հաղթում է այն թեկնածուն, ով հավաքում է իր ընտրատարածքում տրված ձայների 50%-ից ավելին:
Պետությունը ընտրությունների համար հատկացրել է 42,8 միլիոն լարի, իսկ կուսակցությունները եւս 23 միլիոն ծախսել են իրենց սեփական միջոցներից:
Ընդհանուր առմամբ, պատգամավորներին կընտրի 3 526 023 ընտրող, որից 3 511 853-ը ապրում են Վրաստանում, իսկ մնացած 14,170-ը` արտերկրում:

В Грузии завершились выборы парламента десятого созыва - ровно в 20:00 по тбилисскому времени в стране закрылись избирательные участки, передает Sputnik Грузия.
По последним данным ЦИК, явка избирателей к 17:00 по тбилисскому времени составляет 45,77%.
Граждане Грузии выбирали парламент страны последний раз по смешанной системе, где из 150 мест в парламенте 120 распределяются в результате голосования по пропорциональной системе, а 30 – по мажоритарной. Уже следующие выборы в Грузии в 2024 году пройдут только по пропорциональной системе.
Проходной барьер для партий составит 1%, для блоков же – столько процентов, сколько партий входит в блок. Что касается мажоритарных выборов, то тут выигрывает тот кандидат, который наберет в своем округе более 50% голосов пришедших на выборы избирателей.
На проведение выборов государство выделило 42,8 миллиона лари, еще 23 миллиона потратили партии из своих средств.
Всего выбирать депутатов будут 3 526 023 избирателя, из которых 3 511 853 проживают в Грузии, а остальные 14 170 - за границей.