Ահաբեկիչները մտադիր են գնդակոծություն կատարել Իդլիբի տարածքում, այնուհետեւ մեղադրել սիրիացի զինվորականներին թուրքական զորքերին հարվածելու մեջ: Այս մասին ճեպազրույցում ասել է Սիրիայում պատերազմող կողմերի հաշտեցման ռուսական կենտրոնի փոխտնօրեն Ալեքսանդր Գրինկեւիչը, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
«Առկա տեղեկատվության համաձայն, ահաբեկչական կազմակերպությունների գրոհայինները ծրագրում են գնդակոծություն իրականացնել Իդլիբ նահանգի Թեդիլ շրջանում` օգտագործելով ականանետեր եւ համազարկայաին կրակի հրթիռային համակարգեր: Ահաբեկիչները մտադիր են հրետակոծության հետեւանքների մասին տեսանյութեր տեղադրել իրենց ինտերնետային ռեսուրսներում, որպեսզի մեղադրեն Սիրիայի կառավարական ուժերին թուրքական զորքերի դիրքերին հարվածելու մեջ»,- ասել է նա:
Նախորդ օրը Գրինկեւիչը հայտնել էր, որ Հաշտեցման կենտրոնն իմացել է սիրիացի եւ ռուս զինվորականներին Իդլիբի դեէսկալացիայի գոտում բնակավայրերին հարվածելու մեջ մեղադրելու ծրագրերի մասին: Նա նշել է, որ ահաբեկիչները ցանկանում են անօդաչու թռչող սարքեր օգտագործել Սիրիայի Նախլայ բնակավայրի տարածքում քաղաքացիական օբյեկտների վրա հարձակման համար: Այնուհետեւ գրոհայինները նախատեսում են Դամասկոսի եւ Մոսկվայի դեմ մեղադրանքներով տեսանյութեր հրապարակել:

Террористы планируют совершить обстрел в районе Идлиба, а затем обвинить сирийских военных в ударах по турецким войскам, заявил на брифинге заместитель руководителя российского Центра по примирению враждующих сторон в Сирии контр-адмирал Александр Гринкевич, передает РИА Новости.
«По имеющейся информации, боевики террористических организаций планируют осуществить обстрел в районе населенного пункта Тедиль провинции Идлиб с применением минометов и реактивных систем залпового огня. Видеозапись последствий обстрела террористы намерены разместить на своих ресурсах в сети интернет с целью обвинения сирийских правительственных сил в нанесении ударов по позициям турецких войск», — сказал он.
Накануне Гринкевич сообщил, что Центр по примирению узнал о планах боевиков обвинить сирийских и российских военных в нанесении ударов по населенным пунктам в Идлибской зоне деэскалации. Он отметил, что террористы хотят использовать беспилотники, чтобы напасть на гражданские объектыв районе населенного пункта Нахлая в Сирии. Затем боевики планировали выложить видео с обвинениями в адрес Дамаска и Москвы.