Կորոնավիրուսի համավարակի եւ ռազմական դրության կապակցությամբ Հայաստանի գլխավոր դատախազությունը վերանայել է ծախսերը եւ միջոցներն ուղղել է պետական ​​բյուջե: Այս մասին նոյեմբերի 4-ին Հայաստանի Ազգային ժողովում ֆինանսավարկային եւ բյուջետային, ինչպես նաեւ պետաիրավական հարցերի մշտական ​​խորհրդարանական հանձնաժողովների համատեղ նիստին 2021 թվականի բյուջեի նախագծի քննարկման ժամանակ ասաց ՀՀ գլխավոր դատախազության գլխավոր քարտուղար Հմայակ Նավասարդյանը:
Նրա խոսքով` պրոֆեսիոնալ ուսուցման համար նախատեսված շուրջ 17 միլիոն 600 հազար դրամ ծախս է խնայվել:
«Ռազմական դրության եւ համավարակի կապակցությամբ որոշում է կայացվել չիրականացնել մասնագիտական ​​ուսուցման համար նախատեսված ծախսերը: Նախատեսվում էր, որ մոտ 360 մարդ մասնագիտական ​​ուսուցում կանցնի, սակայն դասընթացներին մասնակցել է միայն 30 հոգի: Ծախսերի առանձին հոդվածների համար, օրինակ` շենքերի, շինությունների ընթացիկ նորոգման համար եւ այլն, նույնպես ծախսերը չեն իրականացվել»,- ասաց Նավասարդյանը:

Генеральная прокуратура Армении в связи с эпидемией коронавируса и военным положением пересмотрела расходы и направила средства в государственный бюджет. Об этом в Национальном Собрании Армении на совместном заседании постоянных парламентских Комиссий по финансово-кредитным и бюджетным вопросам, а также по государственно-правовым вопросам, в ходе обсуждения проекта бюджета на 2021 год заявил 4 ноября генеральный секретарь Генпрокуратуры республики Амаяк Навасардян.
По его словам, сэкономлены расходы на профессиональное обучение в размере около 17 миллионов 600 тысяч драмов.
«В связи с военным положением и эпидемией было решено не осуществлять расходы на профессиональное обучение. Предусматривалось, что около 360 человек пройдут профессиональную подготовку, однако курсы прошли лишь 30 человек. По отдельным статьям расходов, например, по текущему ремонту зданий, сооружений и так далее, затраты также не осуществлялись», - сказал Навасардян.