Կիպրոսի նկատմամբ Թուրքիայի հռետորաբանությունը սրում է լարվածությունը Եվրամիության հետ հարաբերություններում, եւ Անկարան պետք է հասկանա, որ իր վարքագիծը «մեծացնում է խզումը» ԵՄ-ի հետ:
«Մենք կարծում ենք, որ Կիպրոսի վերաբերյալ Թուրքիայի վերջերս արած գործողություններն ու հայտարարությունները հակասում են ՄԱԿ-ի բանաձեւերին եւ ավելի են սրում լարվածությունը»,- ասել է Բորելը՝ ԵՄ արտգործնախարարների հանդիպմանը հաջորդած մամուլի ասուլիսում:
«Մենք կարեւոր ենք համարում, որ Թուրքիան հասկանա, որ իր վարքագիծը խորացնում է իր խզումը ԵՄ-ի հետ... Դրական օրակարգի վերադառնալու համար, ինչպես մենք դա ցանկանում ենք, պահանջվում է արմատական փոփոխություն թուրքական կողմի վերաբերմունքի մեջ»:
«Ժամանակը գնում է, եւ մենք Թուրքիայի հետ մեր հարաբերություններում մոտենում ենք բեկումնային պահի»,- ասել է Բորելը:

Риторика Турции в отношении Кипра обостряет напряженность в отношениях с Европейским союзом, и Анкара должна понять, что ее поведение «увеличивает ее разрыв» с ЕС, заявил глава внешнеполитического ведомства ЕС Жосеп Боррелл, передает Reuters.
«Мы считаем, что недавние действия и заявления Турции в отношении Кипра противоречат резолюциям ООН и еще больше разжигают напряженность», - сказал Боррелл на пресс-конференции после встречи министров иностранных дел ЕС.
«Мы считаем важным, чтобы Турция понимала, что ее поведение углубляет ее разрыв с ЕС ... Для того, чтобы вернуться к позитивной повестке дня, как мы этого желаем, потребуется коренное изменение отношения с турецкой стороны».
«Время идет, и мы приближаемся к переломному моменту в наших отношениях с Турцией», - сказал Боррелл.