Իրանի միջուկային գործարքի շուրջ «համաձայնության հասնելու պատուհանը» հավերժ բաց չի մնա։ Այս մասին Օման կատարած այցի ժամանակ հայտարարել է Իրանի արտգործնախարար Հոսեյն Ամիր-Աբդոլլահիանը։ Նա մյուս կողմերին կոչ է արել իրատես լինել, հաղորդում է Press TV-ն։
Նրա խոսքով՝ Թեհրանը ողջունում է Մասկատի ցանկացած նախաձեռնություն՝ «լավ, ամուր ու կայուն համաձայնության հասնելու համար»։
Ամիր-Աբդոլլահիանը Օմանի մայրաքաղաք ժամանել է երկկողմ, տարածաշրջանային եւ միջազգային հարցերի շուրջ բանակցությունների, ինչպես նաեւ նախագահ Էբրահիմ Ռայիսիի ուղերձը Օմանի սուլթան Հայթամ բին Թարիքին փոխանցելու նպատակով։
«Սակայն Իրանի Իսլամական Հանրապետության կողմից համաձայնության հասնելու պատուհանը միշտ չէ, որ բաց է լինելու»,- ասել է իրանցի բարձրաստիճան դիվանագետը՝ հավելելով, որ պատուհանը կփակվի, եթե հակառակորդ կողմերը, հատկապես ամերիկացիները, շարունակեն իրենց կեղծավոր պահել:
«Մենք չենք փակել (պատուհանը), բայց եթե Արեւմուտքը շարունակի իր կեղծավոր եւ միջամտողական պահվածքը, մենք այլ ուղղությամբ կշարժվենք»,- հավելել է նա։

The "window to reach an agreement" on the Iranian nuclear deal will not remain open forever, Foreign Minister of Iran Hossein Amir-Abdollahian said during a visit to Oman. He called on other parties to be realistic, Press TV reported.
He said Tehran welcomed any initiative from Muscat "to reach a good, strong and stable agreement."
Amir-Abdollahian arrived in the Omani capital for talks on bilateral, regional and international issues and to deliver a message from President Ebrahim Raisi to Omani Sultan Haitham bin Tariq.
"The window to reach an agreement on the part of the Islamic Republic of Iran will not always be open," said a senior Iranian diplomat, adding that the window will close if the opposing sides, especially the Americans, continue to behave hypocritically.
"We have not closed (the window), but if the West continues its hypocritical and interventionist behavior, we will move in a different direction," he added.