Toyota ընկերությունը 2022 թվականին 10,5 միլիոն ավտոմեքենա է վաճառել՝ երրորդ տարին անընդմեջ պահպանելով աշխարհի ամենավաճառվող ավտոարտադրողի տիտղոսը, հայտնում է Reuters-ը։
Ընկերության համաշխարհային վաճառքները, ներառյալ Hino Motors բեռնատարների եւ փոքր ավտոմեքենաներ արտադրող Daihatsu-ի բաժինը, նվազել են 0,1%-ով, քանի որ արտասահմանում 8,6 միլիոն ավտոմեքենայի ռեկորդային վաճառքը օգնել է փոխհատուցել ներքին շուկայում 9,6%-ով անկումը մինչեւ 1,9 միլիոն ավտոմեքենա:
Երկրորդ տեղը զբաղեցրած Volkswagen Group-ը այս ամսվա սկզբին գրանցել է ավելի քան մեկ տասնամյակի ընթացքում իր ամենացածր վաճառքը՝ 8,3 միլիոն ավտոմեքենա, քանի որ Չինաստանի COVID-19 արգելափակումները եւ Ուկրաինայի շուրջ իրավիճակը խափանել են մատակարարումների շղթաները:
Թեւ չիպերի հետ կապված մատակարարման որոշ սահմանափակումներ պահպանվել են նաեւ Toyota-ի համար, ճապոնական ավտոարտադրողն ասում է, որ Ասիայում մեծ պահանջարկը, արտադրական հզորությունների ավելացումը եւ Ասիայում ու Հյուսիսային Ամերիկայում արտադրության օպտիմալացումը օգնել են նրան 2022 թվականին 5%-ով ավելացնել համաշխարհային արտադրությունը:
Toyota-ն նոյեմբերին վերանայել է ընթացիկ ֆինանսական տարվա իր արտադրության կանխատեսումը՝ մինչեւ մարտի վերջը հասցնելով 9,2 միլիոն ավտոմեքենայի՝ 9,7 միլիոնից:

Компания Toyota продала 10,5 миллионов автомобилей в 2022 году, защитив свой титул самого продаваемого автопроизводителя в мире третий год подряд, сообщает Reuters.
Глобальные продажи компании, включая подразделение грузовиков Hino Motors и производителя малолитражных автомобилей Daihatsu, снизились на 0,1%, поскольку рекордные продажи за рубежом в размере 8,6 млн. автомобилей помогли компенсировать падение на 9,6% на домашнем рынке до 1,9 млн. автомобилей.
Оказавшийся на втором месте Volkswagen Group ранее в этом месяце сообщил о самых низких продажах за более чем десять лет - 8,3 млн. автомобилей, поскольку блокировки COVID-19 в Китае и ситуация вокруг Украины нарушили цепочки поставок.
Хотя некоторые ограничения поставок, связанные с чипами, сохранились и у Toyota, японский автопроизводитель заявил, что высокий спрос в Азии, увеличение производственных мощностей и оптимизация производства в Азии и Северной Америке помогли ему увеличить мировое производство на 5% в 2022 году.
Toyota в ноябре пересмотрела свой прогноз производства на текущий финансовый год до конца марта до 9,2 млн. автомобилей с 9,7 млн. автомобилей.