Toyota ընկերությունը 2022 թվականին 10,5 միլիոն ավտոմեքենա է վաճառել՝ երրորդ տարին անընդմեջ պահպանելով աշխարհի ամենավաճառվող ավտոարտադրողի տիտղոսը, հայտնում է Reuters-ը։
Ընկերության համաշխարհային վաճառքները, ներառյալ Hino Motors բեռնատարների եւ փոքր ավտոմեքենաներ արտադրող Daihatsu-ի բաժինը, նվազել են 0,1%-ով, քանի որ արտասահմանում 8,6 միլիոն ավտոմեքենայի ռեկորդային վաճառքը օգնել է փոխհատուցել ներքին շուկայում 9,6%-ով անկումը մինչեւ 1,9 միլիոն ավտոմեքենա:
Երկրորդ տեղը զբաղեցրած Volkswagen Group-ը այս ամսվա սկզբին գրանցել է ավելի քան մեկ տասնամյակի ընթացքում իր ամենացածր վաճառքը՝ 8,3 միլիոն ավտոմեքենա, քանի որ Չինաստանի COVID-19 արգելափակումները եւ Ուկրաինայի շուրջ իրավիճակը խափանել են մատակարարումների շղթաները:
Թեւ չիպերի հետ կապված մատակարարման որոշ սահմանափակումներ պահպանվել են նաեւ Toyota-ի համար, ճապոնական ավտոարտադրողն ասում է, որ Ասիայում մեծ պահանջարկը, արտադրական հզորությունների ավելացումը եւ Ասիայում ու Հյուսիսային Ամերիկայում արտադրության օպտիմալացումը օգնել են նրան 2022 թվականին 5%-ով ավելացնել համաշխարհային արտադրությունը:
Toyota-ն նոյեմբերին վերանայել է ընթացիկ ֆինանսական տարվա իր արտադրության կանխատեսումը՝ մինչեւ մարտի վերջը հասցնելով 9,2 միլիոն ավտոմեքենայի՝ 9,7 միլիոնից:

Toyota sold 10.5 million vehicles in 2022, defending its title as the world's best-selling automaker for the third straight year, Reuters reported.
The company's global sales, including its Hino Motors truck division and small-car maker Daihatsu, fell 0.1% as record overseas sales of 8.6 million vehicles helped offset a 9.6% drop in its home market to 1.9 million vehicles.
The second-place Volkswagen Group earlier this month reported its lowest sales in more than a decade at 8.3 million vehicles as COVID-19 blockages in China and the situation around Ukraine disrupted supply chains.
Although some chip-related supply constraints persisted for Toyota, the Japanese automaker said strong demand in Asia, increased production capacity and streamlined production in Asia and North America helped it increase global production by 5 percent in 2022.
Toyota in November revised its production forecast for the current fiscal year through the end of March to 9.2 million vehicles from 9.7 million.