Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը երեքշաբթի Իրաքի վարչապետ Մուհամեդ Շիա ալ-Սուդանիի հետ զրույցում հայտարարել է, որ «Թուրքիայի առաջնահերթությունը սահմաններում հանգստություն պահպանելն է, և որ սիրիական կառավարությունը պետք է իրական քաղաքական գործընթացի մեջ ներգրավվի երկրի հյուսիսում ծավալվող իրադարձությունները մեղմելու համար»,- գրում է Reuters-ը։
«Էրդողանը հայտարարսել է, որ Թուրքիան, առաջնորդվելով իր ազգային անվտանգությամբ և շահերով, քայլեր է ձեռնարկում ահաբեկչական PKK-ին և նրա կամակատարներին թույլ չտալու օգուտ քաղել տեղի ունեցողից և հետագա քայլեր կձեռնարկի»,-հայտարարել են Էրդողանի գրասենյակից կողմերի միջև հեռախոսազրույցից հետո։
Հաղորդվում է նաև, որ Էրդողանը Սուդանիին հայտնել է, որ «Թուրքիան գնահատում է Սիրիայի տարածքային ամբողջականությունը, միասնությունը և կայունությունը՝ հավելելով, որ Անկարան ցանկանում է խուսափել քաղաքացիական անձանց մահերից»:

Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган во вторник заявил премьер-министру Ирака Мухаммеду Шиа аль-Судани, что «приоритетом Турции является сохранение спокойствия на границах и что правительству Сирии необходимо принять участие в реальном политическом процессе для деэскалации событий на севере страны», передает Reuters.
«Эрдоган заявил, что Турция, руководствуясь своей национальной безопасностью и интересами, предпринимает шаги, чтобы не дать террористической организации РПК и ее приспешникам воспользоваться происходящим, и предпримет (дальнейшие) шаги», - заявили в аппарате Эрдогана по итогам телефонного разговора сторон.
Собщается, что Эрдоган также сказал Судани, что «Турция ценит территориальную целостность, единство и стабильность Сирии, добавив, что Анкара хочет избежать гибели мирных жителей».