Մեծ Բրիտանիայի առողջապահության նախարար Էնդրյու Գվինը հեռացվել է աշխատանքից՝ ենթադրյալ «հակասեմական, սեքսիստական ​​և ռասիստական» մեկնաբանությունների համար, որոնք նա հրապարակել է WhatsApp-ի մի խմբում:
Սկզբում Գվինը հակասեմական մեկնաբանություն է արել և «կատակել» թոշակառու ընտրողի մասին՝ ասելով, որ հույս ունի, որ նա կմահանա մինչև հաջորդ ընտրությունները, հաղորդում է The Mail on Sunday-ն։
Նախարարի «անհաջող» կատակի պատճառը 72-ամյա կնոջ հարցն էր, որը համարձակվել էր հարցնել իր աղբամանների մասին, գրում է Mail on Sunday-ն։
Պարբերականը պնդում է, որ Գվինին մեղադրում են նաև լեյբորիստական ​​կուսակցության պատգամավոր Դայան Էբոթի մասին ռասիստական ​​մեկնաբանությունների և փոխվարչապետ Անժելա Ռեյների հասցեին սեքսիստական ​​արտահայտությունների մեջ։
Ավելի ուշ, երբ Whatsapp-ի խմբի անդամները քննարկում էին, թե, արդյո՞ք, հակամարտությունների կարգավորման փորձագետ Մարշալ Ռոզենբերգը կմասնակցի տեղական լեյբորիստական ​​կուսակցության հանդիպմանը, Գվինը պատասխանել է. «Ոչ։ Նրա խոսքը չափազանց ռազմատենչ և չափազանց հրեական է: Նա աշխատում է Մոսադո՞ւմ»:
Ինչպես ընդգծում է բրիտանական լրատվամիջոցը, երկրի վարչապետ Քիր Սթարմերը հասկացրել էր, որ  լեյբորիստական ​​կուսակցությունում հակասեմիտիզմ չի հանդուրժելու։ Կուսակցության նախկին առաջնորդ Ջերեմի Քորբինի մեկ այլ դաշնակից՝ Ռեբեկա Լոնգ-Բեյլին, հեռացվել էր ստվերային կաբինետից 2020 թվականին՝ սոցիալական ցանցերում հակահրեական գրառման վերաթվիթի համար:

Министр здравоохранения Великобритании Эндрю Гвин был уволен из-за предполагаемых «антисемитских, сексистских и расистских» комментариев, которые он опубликовал в некой в группе WhatsApp.
Сначала Гвин допустил антисемитские комментарии и «пошутил» о пенсионерке-избирателе, сказав, что надеется, что она умрет до следующих выборов, сообщает The Mail on Sunday.
«Неудачная» шутка министра была вызвана вопросом 72-летней женщины, которая осмелилась спросить о своих мусорных баках, сообщает Mail on Sunday.
Газета утверждает, что его также обвиняют в расистских высказываниях в адрес члена парламента от лейбористской партии Дайан Эббот и сексистских высказываниях в адрес заместителя премьер-министра Анджелы Рейнер.
Позже, когда члены группы в Whatsapp задались вопросом, посетит ли эксперт по разрешению конфликтов Маршалл Розенберг собрание местной лейбористской партии, Гвин, как сообщается, ответил: «Нет. Он звучит слишком воинственно и слишком по-еврейски. Он работает в Моссаде?»
Как подчеркивает британское СМИ, премьер-министр страны Кир Стармер ясно дал понять, что он не потерпит антисемитизма в Лейбористской партии. Еще одна союзница бывшего лидера партии Джереми Корбина Ребекка Лонг-Бейли была уволена в 2020 году из теневого кабинета за ретвит антисемитского поста в социальных сетях.