ԱՄՆ հայկական համայնքի աչքերը բաց են․ մենք գիտենք, ինչպես գործել երկրի քաղաքական համակարգում։ Այս մասին NEWS.am– ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախմբի գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանը։
Անդրադառնալով ԱՄՆ-ում կայացած նախագահական ընտրություններին ու հանրապետական թեկնածու Դոնալդ Թրամփի հաղթանակին, Արամ Համբարյանը նշեց․ «Մենք դաս ենք քաղել, որ նախընտրական քարոզարշավի ժամանակ ԱՄՆ նախագահի ոչ մի թեկնածու ու ոչ մի կուսակցություն բանալի չէ մեր խնդիրների լուծման համար։ ԱՄՆ-ում մեր հաջողության իսկական շարժիչն ու բանալին մեր համայնքի կազմակերպումն է ու էներգիան, որը գործադրվել է քաղաքական գործընթացներում։ Մենք պատրաստ ենք աշխատել Դոնալդ Թրամփի ու Սպիտակ տան հետ՝ մեր խնդիրների լուծման համար։ Բայց մենք նաեւ գիտակցում ենք, որ ամենաարժեքավորը մեր ուժն ու կամքն են։ Մենք պետք է աշխատենք քաղաքական առաջնորդների հետ ու միայն ինքներս մեզ վրա հույս դնել»։
Պատասխանելով այն հարցին, թե Թրամփի ընտրվելն ինչպես է անդրադառնալու ԱՄՆ արտաքին քաղաքականության վրա, մասնավորապես Հարավային Կովկասի ուղղությամբ, Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախմբի գործադիր տնօրենը շեշտեց․ «Նախ ԱՄՆ-ում քարոզարշավի ժամանակ չի խոսվել երկրի արտաքին քաղաքականության մասին ու խոսք չի եղել Հարավային Կովկասի մասին; Երկրորդ, ինչպես հայտնի է, քարոզարշավը որոշակի տրամաբանություն ունի։ Այն տարբերվում է իրական կառավարումից։ Հիմա մենք պետք է տեսնենք փաստերը, բառերը կարեւոր չեն։ Մեր աչքերը բաց են։ Մենք բազմիցս տեսել ենք նույնատիպ խնդիրներ տարբեր նախագահների կառավարման ժամանակ՝ մենք տեսել ենք Ռեյգանին, Բուշին, Քլինթոնին, Բուշ կրտսերին, Օբամային։ Մենք գիտենք, ովքեր են այդ մարդիկ ու ինչպես մենք պետք է գործենք այդ համակարգում»։
Հիշեցնենք, որ ԱՄՆ-ում անցած նախագահական ընտրություններում համոզիչ հաղթանակ է տարել հանրապետական Դոնալդ Թրամփը, որը հայտնի է իր էքստրավագանտ հայտարարություններով նաեւ Ռուսաստանի հետ հարաբերություններ հարթելու խոստումներով։

Глаза армянской общины США открыты: мы знаем, как действовать в политической системе этой страны. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении - NEWS.am сказал исполнительный директор Армянского национального комитета Америки Арам Амбарян.
Касаясь результатов прошедших в США президентских выборов и победы республиканского кандидата Дональда Трампа, Арам Амбарян отметил: «Мы извлекли урок, что в ходе предвыборной агиткампании ни один кандидат в президенты США и ни одна политическая партия не являются ключом для решения наших проблем. Истинный двигатель и ключ к нашему успеху в Соединенных Штатах – это организация нашей общины и энергия, приложенная к политическим процессам. Мы готовы работать с Дональдом Трампом и Белым домом для решения наших проблем. Но мы также осознаем, что самое ценное – это наша сила и воля. Мы должны работать с политическими лидерами и полагаться только на себя».
В ответ на вопрос о том, как скажется избрание Трампа на внешней политике США, в частности, в направлении Южного Кавказа, исполнительный директор Армянского национального комитета Америки подчеркнул: «Во-первых, в ходе агитационной кампании в США не говорилось о внешней политике страны и не было речи относительно Южного Кавказа. Во-вторых, как известно, у агиткампании определенная логика. Кампания отличается от реального правления. Сейчас мы должны увидеть факты, слова не представляют важности. Наши глаза открыты. Мы многократно видели аналогичные проблемы во время правления разных президентов: мы видели Рейгана, Буша, Клинтона, Буша-младшего, Обаму. Мы знаем, кто эти люди и как мы должны действовать в этой системе».
Напомним, что на прошедших в США президентских выборах убедительную победу одержал кандидат от Республиканской партии Дональд Трамп, известный своими экстравагантными заявлениями, а также обещаниями наладить отношения с Россией.