Եգիպտոսում հնագետները հայտնաբերել են գտածո, որը կարող է օգնել պարզելու հին Մեսն քաղաքի՝ ավելի վաղ անհայտ կամ կորած փարավոնական դարաշրջանի բնակավայրի գտնվելու վայրը, հայտնում է Եգիպտոսի զբոսաշրջության և հնությունների նախարարությունը։
Քանթարա-Շարք քաղաքում գտնվող Թելլ-Աբու-Սեյֆի հնագիտական տեղամասում, Եգիպտոսի արևելյան սահմանին՝ Սինայի անապատին հարակից Իսմայիլիա մուհաֆազայում, մասնագետներն ուսումնասիրում են Հորուսի հին ռազմական երթուղին, որը նախկինում կապում էր Եգիպտոսը Քանանի հետ։
Պեղումների ժամանակ հնագետները հայտնաբերել են ավազաքարից պատրաստված զանգվածային միջադիր, որը ճեղքված էր երկու մասի։ Դրա երեք կողմերին պահպանվել են մ.թ.ա. XIII դարում իշխած փարավոն Ռամզես II-ի տիտղոսներով արձանագրություններ։
Սակայն հետազոտողների առանձնահատուկ ուշադրությունը գրավել է մեկ այլ արձանագրություն։ Դրանում խոսվում է «Խոր, Մեսն քաղաքի տիրակալ» աստվածության արձանի վերականգնման մասին։
Հնագիտական առաքելության ղեկավար Հիշամ Հուսեյնի գնահատմամբ, այս արձանագրությունը հին բնակավայրի ինքնությունը պարզելու համար «չափազանց կարևոր վկայություն» է։
Միաժամանակ Եգիպտոսի Հնությունների գերագույն խորհրդի գլխավոր քարտուղար Հիշամ էլ-Լեյտին ընդգծել է, որ միայն մեկ գտածոն բավարար չէ վերջնական եզրակացության համար։ Պեղումներն ու հետազոտությունները շարունակվում են, որպեսզի լրացուցիչ ապացույցներ ձեռք բերվեն, որ Մեսն քաղաքը գտնվել է հենց այս վայրում։
Արձանագրված քարե միջադիրից բացի՝ հնագետները հայտնաբերել են նաև հին տաճարի մնացորդներ, որը, ենթադրաբար, ավերվել է հռոմեացիների կողմից քարի արդյունահանման ժամանակ։ Տեղամասում պահպանվել են հում աղյուսից կառուցված զանգվածային արտաքին պատ, դարպասներ, ներքին սենյակներ, պահեստներ, տնտեսական սենյակներ և սրբավայր։
Հետազոտողները պարզել են, որ տաճարը բազմիցս վերակառուցվել է։ Համալիրն իր ամենամեծ ծաղկմանն է հասել հելլենիստական՝ Պտղոմեոսյան շրջանում։ Մ.թ. III դարում տարածքի մի մասը կրկին օգտագործվել է․ այստեղ կառուցվել են հռոմեական ռազմական զորանոցներ, որոնք հայտնի են որպես կաստրում։
Ավելի ուշ տեղամասը վերածվել է կրաքարային քարհանքի։ Այդ մասին վկայում են երկու մեծ կլոր վառարանները, որոնք կառուցվել են տաճարային սրբավայրի անկյունների վրա։ Այրված կրաքարի հետքերը մատնանշում են ուշ հռոմեական շրջանում կրաշաղախի արտադրությունը։
Հնագետները նաև հայտնաբերել են իրար հաջորդած երկու քարե ճանապարհների մնացորդներ, որոնք ամրացված տեղամասի արտաքին կողմից տանում էին դեպի տաճար։ Դրանցից մեկը վերաբերում է Պտղոմեոսյան, մյուսը՝ հռոմեական ժամանակաշրջանին։
Գտածոների թվում կային նաև վարչական և ռազմական նշանակության առարկաներ՝ թագավորական բանակի գրագրի թերթաքարե արձան, որը թվագրվում է XXVI դինաստիայով, ուշ շրջանի գլուխը և ոտնաթաթերը կորցրած արձան, բազալտից թագավորական արձանի իրան, ինչպես նաև բազալտից և կրաքարից բազեի արձանների բեկորներ։
Եգիպտոսի զբոսաշրջության և հնությունների նախարար Շերիֆ Ֆաթհիի կարծիքով, գտածոները ցույց են տալիս շրջանի ռազմավարական և մշակութային նշանակությունը, որը դարեր շարունակ կարևոր դեր է խաղացել երկրի արևելյան սահմանների պաշտպանության գործում։

Археологи обнаружили в Египте находку, которая может помочь установить местонахождение древнего города Месн — ранее неизвестного или утраченного поселения фараонской эпохи, сообщает Министерство туризма и древностей Египта.
На археологическом участке Телль-Абу-Сейфи в городе Кантара-Шарк, в мухафазе Исмаилия на восточной границе Египта с Синайской пустыней, специалисты исследуют древний военный маршрут Хоруса, который в прошлом связывал Египет с Ханааном.
Во время раскопок археологи обнаружили массивную песчаниковую перемычку, расколотую на две части. На трех ее сторонах сохранились надписи с титулами фараона Рамсеса II, правившего в XIII веке до н. э.
Однако особое внимание исследователей привлекла другая надпись. В ней говорится о восстановлении статуи божества «Хор, владыка города Месн».
По словам руководителя археологической миссии Хишама Хусейна, эта надпись представляет собой «чрезвычайно важное свидетельство» для установления личности древнего поселения.
При этом генеральный секретарь Высшего совета по древностям Египта Хишам Эль-Лейти подчеркнул, что одной находки недостаточно для окончательного вывода. Раскопки и исследования продолжаются, чтобы получить дополнительные доказательства существования города Месн именно на этом месте.
Помимо надписанной каменной перемычки археологи обнаружили остатки древнего храма, который, предположительно, был разрушен римлянами во время добычи камня. На участке сохранились массивная внешняя стена из сырцового кирпича, ворота, внутренние помещения, склады, хозяйственные комнаты и святилище.
Исследователи установили, что храм неоднократно перестраивался. Наибольшего расцвета комплекс достиг в эллинистический, Птолемеевский период. В III веке н. э. часть территории использовали повторно — здесь построили римские военные казармы, известные как каструм.
Позднее участок превратился в известняковый карьер. Об этом свидетельствуют две большие круглые печи, построенные поверх углов храмового святилища. Следы обожженного известняка указывают на производство извести в позднеримский период.
Археологи также обнаружили остатки двух последовательно существовавших каменных дорог, которые вели с внешней стороны укрепленного участка к храму. Одна относится к Птолемеевскому, другая — к римскому периоду.
Среди находок оказались и предметы административного и военного назначения: статуя писца царской армии из сланца, датируемая XXVI династией, обезглавленная и лишенная стоп статуя позднего периода, торс царской статуи из базальта, а также фрагменты статуй соколов из базальта и известняка.
По мнению министра туризма и древностей Египта Шерифа Фатхи, находки демонстрируют стратегическое и культурное значение района, который на протяжении веков играл важную роль в защите восточных границ страны.