Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը, ով միակուսակցական բռնատիրության եւ քաղաքացիական ֆաշիզմի համար վերջին ժամանակներս սուր քննադատության է արժանանում Թուրքիայի «Ժողովրդահանրապետական» ընդդիմադիր կուսակցության կողմից, պատասխանել է իրեն ուղղված մեղադրանքներին։ Այս մասին հայտնում է Today’s Zaman-ը։
Թուրքիայի վարչապետը, մասնավորապես, հայտարարել է, որ «եթե մարդիկ դժգոհ լինեին, կարող էին այս կառավարությունից ազատվել՝ չքվեարկելով նրա օգտին»։ Դիմելով Ժողովրդահանրապետական կուսակցության առաջնորդ Դենիզ Բայկալին եւ նրա կույր հետեւորդներին՝ Էրդողանը հայտարարել է. «Ինչո՞ւ եք արցունքներ թափում, թե մենք ընտրությունների ժամանակ կարող ենք հավաքել ընդամենը 26 տոկոս ձայներ։ Եթե դա իրոք այդպես է, „Ժողովրդահանրապետական“ եւ „Ազգային շարժում“ կուսակցությունները կստանան մոտավորապես 40 տոկոս քվեներ։ Այս կառավարության ղեկավարման ժամկետի ավարտին մեկուկես տարի է մնացել, հետո, միգուցե, դուք կգաք իշխանության։ Սակայն զրպարտությունը ձեզ ոչ մի տեղ չի տանի»։

Turkish Prime Minister Recep Tayyip Erdogan recently scalped by accusations on creating a “single-party dictatorship and civilian fascism, from the main opposition Republican People's Party (CHP), has responded to the allegations, saying the people have the power to end his government's term in office at the ballot box if they choose to do so, adding that the opposition would not get far with false accusations,” Turkish Zaman daily reports.
Parrying a thrust by CHP leader Deniz Baykal and his supporters, Erdogan said: “Why are you then saying you are happy because our votes are down to 26 percent? If our share of the vote is 26 percent, the CHP and the Nationalist Movement Party (MHP) votes would together be at around 40 percent. If this is the case, then why are you crying? There is only one-and-a-half years remaining until the elections. If the people vote for you, then you’ll come to power. But slander won’t get you anywhere,” the source reads.
Erdogan also outlined that Turkey’s democratic standards improved owing to Justice and Development Party (AKP), the daily reads.